Už za měsíc oslavíme příchod Svatomartinského vína ročníku 2021. Letos ho bude více

Den otevření prvních Svatomartinských vín, 11. listopad, se blíží a moravští a čeští vinaři hlásí dobré zprávy. Po loňském ročníku ovlivněném pandemií, uzavřením restaurací i vináren a zákazem pořádání společenských akcí se podle prvních informací letos vše vrací k normálu. Od čtvrtka 11. 11. tak na všechny milovníky svěžích a aromatických Svatomartinských vín bude čekat cca 2,2 milion lahví, tedy cca o půl milionu více než v loňském roce.

Logo SVM 2021

V letošním roce svátek sv. Martina připadá na čtvrtek, tedy ideální den, na který o víkendu po celé republice naváží svatomartinské slavnosti a minimálně do konce listopadu budou restaurace nabízet speciálně připravená svatomartinská menu, kde kromě vynikajících vín nebudou chybět ani nejrůznější úpravy hus.

Cca 2,2 milion lahví

„Víno je především společenský nápoj, a tak máme velkou radost, že se nad pohárky Svatomartinských budeme moci opět potkávat a bavit se. Uvědomujeme si, že zdaleka ještě není vyhráno, ale i tak můžeme směle prohlásit, že Svatomartinské víno všechny překážky zvládlo a je zpět v kondici, na jakou jsme u něj byli po celé roky zvyklí,“ sdělil ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec a dodal: „podle předběžných informací se co do objemu produkce vracíme na předcovidovou úroveň, a opět se tak můžeme těšit na více než 2,2 milionů lahví Svatomartinského vína. Kolik přesně bude to ´více než´, a jestli náhodou nepřekonáme zatím rekordní ročník 2016, budeme vědět až začátkem listopadu. To bude uzavřeno odborné hodnocení kvality a rozhodne se o konečném počtu vín, která budou moci nést značku Svatomartinské 2021.“

Pouze vína, která díky své kvalitě uspějí u hodnocení, budou mít možnost nosit známku Svatomartinská. Letošní ročník bude ve Valticích posouzen odbornými komisemi 25. října a 1. listopadu. Tak jako každoročně se dá odhadovat nejvyšší zastoupení bílých vín, následovaných víny růžovými a červenými.

„Dle odhadu je nyní sklizeň hroznů zhruba v polovině, přičemž hrozny na výrobu Svatomartinských vín jsou už sklizeny všechny. Výroba je ve finálním stádiu, tedy víno dokváší a pomalu se stáčí a filtruje. Vše je správně načasované tak, aby si lidé mohli již za měsíc vychutnat letošní ročník,“ komentuje přípravu Svatomartinského Ing. Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra, který bude hodnocení zajišťovat a dodává: „Svatomartinská vína sice poprvé otevíráme 11. listopadu, ale vychutnávat si jejich svěžest a mládí lze minimálně do konce roku. Bez obav ale mohou zpříjemnit ještě i velikonoční svátky.“

Svatomartinský košt a další akce

Po loňském nuceném výpadku plánuje letos opět Vinařský fond 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody největší ochutnávku Svatomartinských vín u nás. Svatomartinský košt tak tradičně nabídne 100 vzorků Svatomartinských vín od 100 různých vinařů. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice. Podrobnější informace a přehled letošních akcí naleznete v kalendáři na webu Vína z Moravy, vína z Čech. Vše bude ale samozřejmě záležet na aktuálním vývoji epidemiologické situace.

Odrůdy Svatomartinských vín

  • bílé víno – Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský
  • růžové víno – Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe
  • červené víno – Modrý Portugal a Svatovavřinecké

Značka Svatomartinské

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ji dále nabízí zdarma všem vinařům registrovaným v České republice a splňujícím všechna, zejména kvalitativní, kritéria. V letošním roce Vinařský fond ve spolupráci s Národním vinařským centrem již posedmnácté realizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Soubory ke stažení

TZ - Už za měsíc oslavíme příchod Svatomartinského vína ročníku 2021. Letos ho bude více
docx, 88992

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína