Nová encyklopedie českého a moravského vína - 1. díl

Nová encyklopedie českého a moravského vína - 1. díl

Nová encyklopedie českého a moravského vína přináší nejnovější poznatky doplněné množstvím fotografií a kreseb. Autorům se podařilo společnými silami nashromáždit tak velké množství podkladů, že se rozhodli knihu rozdělit do dvou dílů.

Autor: Vilém Kraus, Zuzana Foffová, Bohumil Vurm, Dáša Krausová
Vydavatel: Praga Mystica, 2005
Kategorie: informace o víně

V 1. díle se kniha věnuje tématům, která čtenářům přiblíží vše, co se týká vinic a hroznů. Milovníci vína i odbornější veřejnost jistě ocení podrobné a přehledné informace o všech odrůdách révy vinné, které se u nás pěstují. Přehled zahrnuje rovněž nejnovější odrůdy, které byly pro pěstování v České republice uznány a schváleny na konci roku 2004. U každé odrůdy jsou srozumitelně popsány její charakteristiky doplněné fotografiemi hroznů. Pro úplnost je zde popsán také typický charakter jednotlivých odrůdových vín, tedy to barva, vůně a chuť vína. Informace o odrůdách uzavírá doporučení k pokrmům.

Kniha se dále věnuje důležitým faktorům jako půda, podnebí, technologie či osobnost vinaře, které výslednou kvalitu vína ovlivňují. V souladu s novým vinařským zákonem srozumitelně popisuje a názorně fotografiemi doplňuje jakostní kategorie vín.

Jako první pak představuje nové vinařské oblasti a podoblasti podle nového vinařského zákona. V jednotlivých podoblastech se čtenáři seznámí s drobnými i většími vinaři. Kniha také informuje o všech vinařských školách působících v České republice, významných vinařských časopisech, dále pak vinařských organizacích a vybraných vinotékách a obchodnících vinařskými potřebami.

Nově se encyklopedie věnuje historii vinařského práva. Nejvýznamnější data ukazují důležité zlomové okamžiky v historii vinohradnictví a vinařství u nás. Čtenáři se dále dozví o příznivých účincích konzumace hroznů či souvislostech znamení zvěrokruhu s odrůdovými víny. Pro lepší porozumění problematice je součástí knihy vinařský slovníček.