Víno je perfektním doplňkem Vánoc. Jakým potěšit každého? Prozrazuje sommelierka Klára Kollárová

Vinařské umění nás provází již tisíce let. Lahev dobrého vína patří k Vánocům stejně jako kapr s bramborovým salátem a cukroví. Podle čeho vybrat vinné dárky? Jakými víny se vybavit, abyste uspokojili chutě každého návštěvníka? Která se hodí pro toto zimní sváteční období? A jak je napárovat s jídlem? O své postřehy se s námi podělila Národní sommelierka Klára Kollárová.

Vánoce 2020_2
Pojďme se nejprve zaměřit na víno coby dárek. Jak vybrat optimální pro kamarádku, kamaráda, kolegu z práce, když úplně neznám jejich chutě?

Sáhněte po víně neutrálnějším nebo z uznávané klasické odrůdy, jako jsou Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a šedé, z červených Rulandské modré nebo Merlot. Pro ty, kteří mají rádi aromatická vína, vybírejte z odrůdy Pálava, Sauvignon nebo Tramín. A zapomeňte na klišé, že aromatická vína pijí jen holky! Nic nezkazíte klasickým sektem vyrobeným tradiční metodou kvašení v lahvi v kategorii brut. 

Jaká vína se podle vás hodí pro zimní, vánoční období?

Na Vánoce si zasloužíme se hýčkat. V zimním období se preferují vína červená, která nás ohřejí samy o sobě díky vyššímu hřejivému obsahu alkoholu. Vybírat ale můžeme i z plnějších bílých vín, která jsou v létě trochu opomíjena na úkor těch ovocných a svěžích. Jsou to vína s komplexnějším přístupem ke školení ve sklepě. Často se jedná o vína zrající v dřevěných sudech, nebo ta, která déle ležela v různých nádobách – betonových i nerezových. Právě delší čas ve sklepě dodává vínům čas na harmonizaci chutí a vinař může dle citu vytvářet komplexní kupáže. 

A co šumivá vína?

Ta jsou velmi populární a určitě by neměla chybět ani o svátcích. Když jsou Vánoce, vynechala bych levné Prosecco a vrhla se do objevování moravských frizzante nebo sektů.

Moravská frizzante a sekty? Umíme je vyrábět? A nemáme jich málo?

Umíme, však taky za ně získáváme ocenění na mezinárodních soutěžích! Navíc je jich na trhu spousta a vedle toho, že se jedná o regionální produkty, nabízejí širší chuťovou bohatost. Ty nejlepší sekty se vyrábějí tzv. tradiční metodou (methode traditionelle) a mají dokonale jemné perlení a krémovou dochuť. Volte vína suchá v kategoriích brut nature, extra brut nebo brut (do 12 gramů cukru na litr). Pozor na označení extra dry, které označuje vína od 12 do 17 gramů cukru na litr a je tedy nasládlé.

Jak se liší česká šumivá vína od zahraničních? Co je na nich zajímavého?

Tuzemské sekty se liší od evropské konkurence poměrně širokým využitím odrůd. Naši výrobci vedle těch tradičních, jako jsou Chardonnay či Pinot noir (Rulandské modré), používají pro přípravu bublinek také Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský, Rulandské bílé nebo Sauvignon či Veltlínské zelené.

Kde se u nás vyrábí nejvíce šumivých vín? Kde je jejich česká kolébka?

Největším výrobcem sektů v České republice je Bohemia sekt. Velice zajímavé sekty vyrábí ale také např. Znovín Znojmo, Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice, VINO CIBULKA – Portz Insel, Vinařství Volařík, vinařství Kamila Prokeše, Mikrosvín Mikulov, vinařství Josefa Valihracha, Zámecké vinařství Bzenec, Vinařství Obelisk, Vinselekt Michlovský a další.

Jaká vína kromě sektů bychom měli mít během svátků připravené pro návštěvy, aby si každý vybral? 

Určitě doporučuji mít kromě kvalitního šumivého vína také tyto tři: bílé suché, bílé aromatické a pitelné červené. Začněme bílým. Pro milovníky nearomatických vín je to veltlín, vlašák nebo rýňák. Pro ty, co rádi výrazné aroma, nabízí se Sauvignon, Tramín nebo Pálava. Ideální je mít vína v kategorii suchých vín - jen ta se dají snoubit s jídlem. Na pozdější popíjení můžete vytáhnout něco sladšího.

Z červených odrůd doporučujete jaké?

Červená vína se dají rozdělit na ovocná, snadno pitelná a plnější vhodná k masu. Na pití sáhněte po našich lokálních odrůdách - nejlepší je Frankovka či Svatovavřinecké a Portugal. Merlot, Zweigeltrebe nebo André jsou spíše plnější. Skvělá a překvapivá pak jsou i různá cuvée.

Pozorujete nějaký „vinný“ nešvar, který nám ubírá na zážitku z vína?

Někdy zapomínáme preferovat kvalitu. Je jednoduché si spočítat, že když lahev zahraničního vína stojí 50 Kč, platíte spoustu peněz za obal i dopravu. Kolik pak zbude na hrozny a práci ve sklepě? Proto bych důvěřovala lokálním producentům. Dobré je si také přečíst etiketu (původ hroznů, obsah alkoholu a zbytkového cukru aj.). Pak mě ještě napadá, že červené víno často pijeme příliš teplé!

Jak tedy správně odhadnout ideální teplotu červeného vína?

Mějme ho v lednici a vyndejme ho o půl hodinku dříve, než budeme konzumovat. Máte-li doma teploměr, naměřte si 16-18 oC. Můžeme ho rovnou i otevřít, aby se také „otevřelo“. Je ale nutné ho ochutnat nebo z něj něco málo odlít, aby došlo alespoň k min. provzdušnění vína. Červenému to prospěje, zvýrazní se jeho aroma a zharmonizuje chuť.     

Pojďme si ještě něco říci o párování vína s pokrmy. Dají se jeho zásady shrnout do pár vět?

To bude oříšek! Párování je totiž těžké proto, že musíte dobře znát jak víno, tak pokrm. Nejdůležitější pro párování je struktura jídla i vína. Hlavní ingredience, ke které párujeme, přitom mnohdy není maso, ale naopak omáčka nebo relativně malá, ale chuťově výrazná surovina (zázvor, pepř, česnek).

A jak to převést do praxe?

Doporučuji koupit vždy ke každému pokrmu minimálně dvě vína, klidně chuťově extrémní, a udělat z večeře zábavnou soutěž na téma, které víno vyhrává. Vína mohou být zpočátku zvolená intuitivně. S časem přijde i znalost a chuťové souvislosti.

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína