Antonín Valihrach - POD KUMSTÁTEM

Navštívené
Chci navštívit
Oblíbené

O vinařství

Naše vinařství se zabývá výrobou vín pomocí nejšetrnějších a nejmodernějších technoligií. Tento postup zanechává ve vínech svěžest, ovocitost a aromatické látky.

Kontakty a služby

Služby

 • Bezbariérový přístup
 • Parkoviště pro 20 aut
 • Parkoviště pro 3 autobusy
 • Úschovna pro 20 kol
 • Nabídka vlastních vín
Více informací

Otevírací doba

 • PondělíZavřeno
 • ÚterýZavřeno
 • StředaZavřeno
 • ČtvrtekZavřeno
 • PátekZavřeno
 • SobotaZavřeno
 • NeděleZavřeno

Informace o produkci

Základní informace

 • Roční produkce
  30 000 lahví
 • Rozloha vinic
  4 ha
 • Cenové rozpětí
  160-450 Kč

Tradice vinařství v naší rodině započala již v první polovině 20. století. Tenkrát se však vinařilo pouze pro vlastní potřebu – a hlavně z lásky k vínu. To se částečně změnilo vinou kolektivizace zemědělství v 50. letech, která negativně ovlivnila tehdejší soukromý sektor. Štěstí v neštěstí bylo, že naše zemědělské družstvo mělo k vinařství vřelý vztah a rozhodlo se ho i nadále rozvíjet – proto v obci vysadilo nové vinice a vybudovalo sklepní hospodářství. Jedním ze zakladatelů začínající dynastie byl Mojmír Valihrach (*1933), absolvent Odborného učiliště vinařského ve Valticích. Pomáhal mu bratr Antonín Valihrach nejst. (*1927), který pracoval jak ve vinohradech, tak i ve sklepě při výrobě a ošetřování vína. Antonín navíc s vlastní rodinou obdělával i svůj soukromý vinohrad a vyráběl vlastní víno. Zásadní přelom v rodu Valihrachů znamenal rok 1989, kdy padl totalitní režim. V našem rodinném kruhu jsme vinařství posouvali stále kupředu a v roce 1994 jsme pak začali vinařit ve Vinném hospodářství Krumvíř (bývalý sklep JZD). V roce 1997 jsme vysadili 1,4 ha mladých vinic, kde vládly zejména tyto odrůdy: Frankovka, Neuburské a Veltlínské zelené. Ostatní odrůdy jsme dokupovali z vedlejších obcí, jako jsou Dambořice, Čejč nebo Násedlovice. Klíčovým zdrojem však pro nás byla Velkopavlovická oblast táhnoucí se od Velkých Němčic až po Moravský Žižkov. Jde o řadu viničních hor prvotřídní kvality, kde hrozny zrají na hlubších hlinitých půdách s dobrou zásobou pohotových živin. Na podzim jsou tyto tratě omývány teplými fénickými větry, které urychlují zrání hroznů a mají velmi pozitivní vliv na celkovou kvalitu suroviny. V roce 2002 a 2004 jsme naše vinice osadili novými odrůdami: Sauvignon, Modrý Portugal, Rulandské modré, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Sylvánské zelené. Roku 2010 došlo k rozšíření našeho sklepního hospodářství o archivní a zážitkový sklep POD KUMSTÁTEM, který je určen na vinné degustace, oslavy a firemní akce. Další milník přišel v roce 2012, kdy jsme pořídili kompletní technologii řízeného kvašení (chladící plnoautomatické tanky….) a v roce 2013 jsme pak zrekonstruovali ležácký sklep. V roce 2014 jsme vysadili další část vinic s odrůdami Aurelius a Hibernal. V současné době hospodaříme na 3,5 ha vinic a celková produkce vína činí asi 20 000 lahví a 15 000 litrů sudového vína. Stejně, jako již od počátku, používáme technologií na kompletní výrobu a lahvování takzvaných selských vín. Znalost o víně a vinařství dále předáváme také našim dětem, pro které je vinařství nejen zábavou, ale také první školou a poučením. Pevně věříme, že až děti vyrostou, budou pokračovat v naší tradici a nedovolí, aby vinařský rod Valihrachů upadl v zapomnění.

Vyráběné odrůdy bílých vín
Vyráběné odrůdy červených vín
Vyráběné kategorie vín
  Zemské víno, Jakostní víno, Pozdní sběr, Výběr z hroznů, Růžové víno, Perlivá vína
Dosažená ocenění

Zlaté medaile - Oenoforum Stříbrná medaile - Texas International Wine Competition Stříbrné medaile -Terravino Israel Stříbrné medaile - AWC Vienna Zlatá medaile - Galerie rulandských vín Stříbrné medaile a vítěz kategorie rose vín - Grand Prix Austerlitz

Navštívené
Chci navštívit
Chybí vám zde vaše vinařství/vinotéka/vinárna?
Přidat subjekt
Potřebujete upravit údaje u tohoto subjektu?
Upravit tento vinařský subjekt

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína