Stezka Rulandského bílého

Vydejte se Slováckem za krásnou přírodou a za vínem zelenožluté barvy, které voní po hruškách a lískových oříškách. Rulandské bílé je typickou odrůdou severní části slovácké vinařské podoblasti, jejíž vinice patří k nejvýše položeným na jižní Moravě. Díky tomu je Rulandské bílé plným vínem, které však nepostrádá svěžest a eleganci.

Charakteristika trasy

Stezka Rulandského bílého čítá asi 40 kilometrů, začíná i končí v Uherském Hradišti.

Stezka Rulandského bílého čítá asi 40 kilometrů, začíná i končí v Uherském Hradišti. Z Mariánského náměstí se vydejte na břeh řeky Moravy, kde začíná i končí vinařská magistrála Moravská vinná stezka. Dovede vás do Starého Města, kde si můžete prohlédnout vinohrady Střední zemědělské školy. Mezi vinicemi vede stezka i cestou do Zlechova.

Vinařské stezky_ikony_Rulandské_bílé

Následné stoupání venkovskou zástavbou do Tupes můžete přerušit krátkým sjezdem k muzeu keramiky. Prohlídka jedinečné expozice za to stojí. Sjezd po silnici 3. třídy do staroslavného Velehradu korunuje výhled na rozsáhlý klášter s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, jehož návštěvu můžete spojit s prohlídkou nedalekého archeoskanzenu.

Po vystoupání Moravskou vinnou stezkou nad obec Modrá, kde se před vámi objeví lesní partie Chřibů, odbočíte směrem na Jalubí. Stezka Rulandského bílého pokračuje okrajem „hříběcích hor“ a střídá táhlá stoupání s parádními sjezdy. Přes Traplice vystoupá k nejsevernějším vinicím v trati Paňháj a klesá do Kudlovic.

Vinobraní v Uherském Hradišti
Vinobraní v Uherském Hradišti

Chcete-li si dát pauzu, prohlédněte si sklepní uličku a zajděte si popovídat do sklepa s některým z vinařů

Chcete-li si dát pauzu, prohlédněte si sklepní uličku a zajděte si popovídat do sklepa s některým z vinařů, určitě se dozvíte spoustu zajímavostí a ochutnáte třeba zrovna Rulandské bílé. Další bod putování – Babice – jsou už jen kousek, i když opět mírně do kopce. Pro návrat do pět kilometrů vzdáleného Uherského Hradiště se nabízí dvě možnosti. Lepší alternativou než frekventovaná silnice je cyklostezka podél Baťova kanálu.

A pokud vám kopečky Podchřibí vzaly chuť na kolo, můžete změnit i dopravní prostředek. V přístavišti Baťova kanálu naložíte kolo na loď, která vás za hodinu dopraví do slovácké metropole.

Podívejte se na vinařské akce v našem kalendáři akcí.

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína