Stezka krajem André

Co si vlastně představit pod pojmem „André“? Příznivci dobrého vína už vědí, že André je vyhlášená odrůda tmavě granátové barvy, která svou hloubkou a plností připomíná vína jižních zemí, ale pěstuje se na jihomoravských vinicích. Ověřit si to můžete přímo v praxi. Na jižní Moravě je připraveno celých devatenáct kilometrů perfektně připravené vinařské stezky, která vás krajem André provede

Cyklostezku je možné absolvovat ve dvou variantách:

Varianta I. 
HUSTOPEČE > STAROVIČKY > VELKÉ PAVLOVICE > BOŘETICE > VRBICE
(Výchozí místo v Hustopečích - Autocamp Formanka, Šafaříkova ul.)

Varianta II.
VRBICE > BOŘETICE > VELKÉ PAVLOVICE > STAROVIČKY > HUSTOPEČE
(Výchozí místo ve Vrbici - posezení u lisu na vrcholu Stráž, pod kostelem u vinných sklepů)

Vinařské_stezky_ikonky_André

Za půvaby kraje André

Výchozím bodem jsou Hustopeče, odkud se podle značení vydáte do Staroviček. Zde se vyplatí vyjet na vyhlídku nad obcí, odkud budete mít nádherný výhled na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže. Dále vyrazíte přímo do kolébky odrůdy André – do Velkých Pavlovic. Věděli jste, že historicky první semenáč vyrostl ve Šlechtitelské stanici přímo zde a odrůda byla nazvána podle Ch. K. Andrého, který na přelomu osmnáctého a devatenáctého století v Brně založil vůbec první spolek pro šlechtění ovoce na světě?

Hustopeče
Hustopeče

Město je také po celý rok častým dějištěm nejrůznějších vinařských akcí, které jsou vždy doplněny výbornými košty.

Město je také po celý rok častým dějištěm nejrůznějších vinařských akcí, které jsou vždy doplněny výbornými košty. Cestou do Bořetic můžete obdivovat okolní vinohrady. Mezi dominanty Bořetic patří barokní kostel Sv. Anny a samozřejmě spousta typických sklepů. Cyklistická stezka končí o pár kilometrů dále ve Vrbicích. Místní vinice platí za jedny z nejlepších, pokud jde o produkci červených vín. Kromě novorománského kostela Sv. Jiljí stojí za prozkoumání i přilehlý kopec Stráž, který dal vzniknout unikátním vinným sklepům. Zdejší sklepy jsou vybudovány ze starých chodeb a úkrytů a v útrobách kopce dohromady tvoří až sedm pater.

Skvělou příležitostí k návštěvě bude sobota 28. června, kdy se koná vinařská akce s příznačným názvem Expedice krajem André. Jízdu po cyklostezce v tento den zpříjemní bohatý doprovodný program. Více informací v kalendáři akcí.

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína