Naučná vinařská stezka Valtice

Tematická naučná stezka ve Valticích a okolí představuje druhé významné centrum Mikulovské vinařské podoblasti. Pětikilometrovou trasu naučné stezky lze absolvovat pěšky, nebo na kole. Trasa je značená a vybavena 19 trojjazyčnými informačními panely.

Charakteristika trasy

Valtice tvoří vedle Mikulova druhé vinařské centrum mikulovské vinařské podoblasti. Od roku 1873 zde sídlí střední vinařská škola, která je nejstarší nejen v České republice, ale i v Dolním Rakousku, kam Valtice před rokem 1920 patřily.

Vinařské_stezky_ikonky_Valtice

Po několik let zde působí i Vinařská akademie, která se prostřednictvím kursů a vlastní vydavatelskou činností stará o výchovu a vzdělávání sommeliérů – odborníků na stolování a podávání vín. Ve sklepeních zdejšího barokního zámku se nachází Národní vinařský salón, kde lze zhlédnout i ochutnat rozsáhlou kolekci nejlepších českých a moravských vín. 

Zámek Valtice
Zámek Valtice

Trasa naučné stezky začíná v těsném sousedství zámku přímo na valtickém náměstí.

Trasa naučné stezky začíná v těsném sousedství zámku přímo na valtickém náměstí. Trasu je možné předem prostudovat na mapě ve výchozím místě. Odtud vede trasa přes zámecký areál do rozsáhlých valtických vinic. Zde je uvedeno to nejpodstatnější o celoročních pracích ve vinohradech. Na nejvyšším místě naučné stezky, na kopci Reistna nad Valticemi, lze z romantické kolonády přehlédnout celý Lednicko-valtický areál, zařazený pro svou jedinečnost do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Odtud pokračuje cesta vinicemi s několika dalšími zastaveními až k budově Střední vinařské školy a dále zpět do historické části města. Zde je možno procházku zakončit v některém z řady vinných sklepů a prakticky si tak ověřit pravdivost získaných informací.


Vinařství a vinné sklepy mikulovské vinařské podoblasti.

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína