Na kole kolem Znojma

Znojmo je vinařským centrem Moravy a jedním z nejkrásnějších historických měst naší země. Proto byste si na jeho prohlídku měli určitě vyhradit minimálně celý den.

Charakteristika trasy

Ve Vlkově věži navštivte Informační centrum VOC Znojmo (vína originální certifikace), což je ochranná známka pro vysoce kvalitní vína s typicky regionálním chuťovým profilem. Cestou ke slavné rotundě sv. Martina, od které se vám otevře úchvatný pohled na historické centrum, si vychutnejte zastávku v Enotéce znojemských vín s jedinečným samoobslužným systémem By the Glass. Poznat okolní vinařství můžete díky vyjížďce turistickým autobusem Vinobus.

VF_Stezky_ikonky_Znojmo

Jakmile vyjedete ze Znojma, hned vás přivítá známá vinařská obec Nový Šaldorf s více než 180 vinnými sklípky

A příštího rána už šlápněte do pedálů! První zastávku si udělejte ve znojemském Louckém klášteře, naší národní kulturní památce. Kromě prodejny vína a vinných sklepů tady najdete obrazovou galerii s vinařskou tematikou a také bednářské i vinařské muzeum.

Jakmile vyjedete ze Znojma, hned vás přivítá známá vinařská obec Nový Šaldorf s více než 180 vinnými sklípky, řada z nich bývá v létě samozřejmě otevřená. K degustačnímu posezení tady máte na výběr řadu známých firem i malých rodinných vinařství.

Za Konicemi vjedete na lesní a polní cestičky s krásným výhledem na vinohrady a celý kraj.

Poté vás čeká nejkrásnější lesní pasáž cesty se sjezdem až ke slavné vinici Šobes. Je to jedna z nejstarších a nejlepších viničních tratí v celé Evropě, s reprezentativním ochutnávkovým stánkem. Stojí to za to! Nicméně pokud s sebou máte méně zdatné cyklisty nebo děti, můžete tuto zastávku vynechat a zbavíte se tak jediného náročnějšího stoupání. Ve vinařské obci Hnanice pak stojí za vidění kostel sv. Wolfganga z 15 století a hezká vinařská ulička.

Kaple na Znojemsku
Kaple na Znojemsku

Dobrý člověk ještě žije, na Moravě víno pije

Poté už na vás čeká další věhlasná vinařská obec Šatov. Největším turistickým magnetem je tady Malovaný sklep s až neskutečnou směsicí půvabných obrázků – to se nedá popsat, to se musí vidět! V místním Moravském sklípku se pak můžete dobře najíst i občerstvit. Při výjezdu ze Šatova stojí ještě za zmínku historický Areál čs. opevnění a železné opony s možnou prohlídkou pěchotního srubu s původním vybavením.

Těsně podél státní hranice pak dojedete do půvabné a rozlehlé sklepní uličky ve Chvalovicích, kde si připijte třeba na krásný cyklistický zážitek. Obrátit to pak můžete zpátky do Znojma, případně tady přespěte a pokračujte na kole dál a dál. A zpívejte si u toho třeba „dobrý člověk ještě žije, na Moravě víno pije.“

Moravská vinná stezka Znojemsko  1. a 2. část - video

Soubory ke stažení

Na kole kolem Znojma - Mapa
gpx, 37402

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína