Na kole kolem Velkých Pavlovic

Modré hory leží v samém srdci jižní Moravy a jsou nejteplejší oblastí naší země vůbec. Proto se tady skvěle daří hlavně červeným vínům.

Charakteristika trasy

Už samotné slovo „hory“ napovídá, že projet všechny zdejší krásné a vyhlášené vinařské obce chce trochu více energie. A jelikož jde o okruh, je úplně jedno, ze kterého bodu na trase vystartujete ke krásným zážitkům.

Stezky_ikonky_pavlovice

Velké Pavlovice zaujmou moderní vinařskou uličkou Opilé sklepy, kde se můžete i ubytovat. Za návštěvu určitě stojí i Šlechtitelská stanice vinařská, která spoluvytvářela historii moravského vinařství i díky zde vyšlechtěné odrůdě André. Celou trasu si můžete prohlédnout z nedaleké rozhledny Slunečná.

Velké Pavlovice zaujmou moderní vinařskou uličkou Opilé sklepy, kde se můžete i ubytovat.

Ale míst, kde se budete kochat krásnými scenériemi je na trase spousta, například nad nedalekou vinařskou obcí Němčičky u známé kapličky sv. Antonína. Pokud se však chcete vyhnout několika stoupáním, můžete to od Slunečné vzít po cyklostezce přímo do Bořetic.

Hlavní bořetickou atrakcí je Svobodná spolková republika Kraví hora, čistě vinařský stát, který má svého prezidenta, vládu, pasy, hymnu i vlajku, především však skvělé víno. 

Opilé sklepy ve Velkých Pavlovicích
Opilé sklepy ve Velkých Pavlovicích

Následující zastávkou je Kobylí, kde nevynechejte muzeum s vinařskou expozicí ani půvabnou vinařskou lokalitu Suchořádská Zmola. Odsud vystoupáte na nejvyšší bod trasy, na Vrbici. Zdejší unikátní historické sklepy, zapuštěné do svahu v několika patrech nad sebou, patří k nejpůsobivějším zážitkům – připadáte si jako v Hobitíně z Pána prstenů.

Čejkovicích, kterým vévodí majestátný zámek, můžete navštívit rozsáhlé Templářské sklepy

Čejkovicích, kterým vévodí majestátný zámek, můžete navštívit rozsáhlé Templářské sklepy, nad nimi určitě stojí za návštěvu i provoněný „bylinkový ráj“ Sonnentor.

Odsud můžete zamířit do Podluží, kde na vás čeká jedna z vyhledávaných perel vinařské turistiky, největší kolonie vinných sklepů na Moravě – Nechory.

Odsud se již vydáte zpět do největší vinařské obce u nás – do Velkých Bílovic. Tady to v létě žije vínem jako málokde jinde. Především ve vyhlášené sklepní kolonii Belegrady, kde vás v podvečer čeká řada otevřených sklepů a nejeden vinařský zážitek. Určitě nesmíte minout ani známý symbol moravského vinařství – kapličku na Hradištku, odkud je úžasný výhled na téměř nekonečné tratě vinic.

Kaplička na Hradištku
Kaplička na Hradištku

Pokud se chcete o zmíněných zastávkách dozvědět více (a stojí to za to), prohlédněte si samostatná videa – o Nechorech, Vrbici, Bořeticích atd. zde.

A jestli je pro vás trasa příliš náročná, na mapy.cz najdete možnosti, jak si jí zjednodušit. V každém případě jde o jeden z nejsilnějších zážitků při putování na kole jižní Moravou.

Modré hory a Podluží (Na kole kolem Velkých Pavlovic) - video

Soubory ke stažení

Na kole kolem Velkých Pavlovic - Mapa
gpx, 102436
Na kole kolem Velkých Pavlovic - Kratší - Mapa
gpx, 85908

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína