Na kole kolem Hustopečí

Tentokrát se nejedná o okruh – projedeme na kole kus jižní Moravy od Rakvic až do Židlochovic u Brna. Jelikož oba koncové body leží poblíž stejné železniční trati, můžeme například vyjet do Rakvic z Brna vlakem a zpět putovat na kole mezi vinicemi a malebnými vinařskými vesnicemi cestou plnou působivých panoramat. 

Charakteristika trasy

Hned na úvod si v Rakvicích můžeme dopřát skleničku dobrého vína v pěkné vinotéce jednoho z nejznámějších moravských vinařů nebo v krásných sklepech Vinařského domu. Přes viniční tratě na Přítlucké hoře se dostaneme k rozhledně Maják, odkud je nádherný výhled až k Pálavě nad Novomlýnskou nádrží. Poté nás čeká parádní sjezd do vinařské obce Zaječí s výraznou dominantou opevněného kostela. I tady si projedeme sklepní uličky nad obcí a spustíme se k Novomlýnské nádrži a malebným Šakvicím, a pak do Hustopečí.

Na kole kolem Hustopečí

V renesančním domě U Synků najdeme vinařskou expozici s ochutnávkou místních vín.

Hustopeče byly ve středověku centrem moravského vinařství. Dnes je to ideální základna pro vinařské turisty, odkud můžeme podnikat výlety do všech moravských vinařských podoblastí.  V renesančním domě U Synků najdeme vinařskou expozici s ochutnávkou místních vín. Sklepní uličku pak projedeme hned nad náměstím v ulici Na Hradbách.

Za Hustopečemi určitě stojí za to vydat se mezi vinicemi k architektonicky jedinečným a vyhlášeným vinařstvím Sonberk a Gotberg, odkud je výhled na Pálavu jako nikde jinde.

V krátkém sledu za sebou poté následují vinařské obce Uherčice, Velké Němčice a Nosislav, s cestou lemovanou historickými i moderními sklepy. A pokud jsme rozhlednou začínali, v Židlochovicích, které jsou významnou vinařskou lokalitou se můžeme z Akátové rozhledny podívat na projetý kraj zase z jiné perspektivy a spokojeně se vydýchat nad sklenkou regionálního vína v místním informačním centru.

Velkopavlovická vinařská stezka (Na kole kolem Hustopečí) - video

Soubory ke stažení

Na kole kolem Hustopečí - Mapa
gpx, 85196
Na kole kolem Hustopečí - Kratší - Mapa
gpx, 54128

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína