Na kole kolem Mikulova

Mikulov je nejen perlou středověké architektury, ale zároveň vyhlášeným městem vína se 440 ha vinic v okolí města.

Charakteristika trasy

Při prohlídce zámku se milovníci vína mohou pokochat pohledem na renesanční a bohatě zdobený obří sud, který patří k největším v Evropě.  V zámeckém areálu si určitě nenechte ujít ani moderně pojatou expozici Víno napříč staletímis řadou interaktivních prvků. Nevynechejte ani pěší výšlap na Svatý kopeček (na kole nemáte šanci), případně návštěvu vinotéky s místními víny kousek pod náměstím.

Na kole kolem Mikulova

Pokud jde o vinařskou cykloturistiku, je okolí Mikulova rájem i pro méně zdatné cyklisty nebo rodiny s dětmi.

Pokud jde o vinařskou cykloturistiku, je okolí Mikulova rájem i pro méně zdatné cyklisty nebo rodiny s dětmi. Všem stoupáním se totiž můžete snadno vyhnout. Nejlepším důkazem je mezinárodní „cyklo dálnice“ Greenways, po které se vydejte na západ. Pokud máte rádi historickou vinařskou architekturu, po cestě si jí opravdu užijete! Například když po pár kilometrech uděláte odbočku do vinařské obce Březí se sklepní kolonií U rybníčka a sklepní uličkou u železniční trati. Další lokalitu starých sklípků si vychutnáte za obcí Dobré Pole.

Mezi vinicemi sjedete do Nového Přerova, kde se můžete občerstvit na stylové farmě Jáňův dvůr. Vzápětí už vás uvítají Novosedly, které patří k „vinařským baštám“ Mikulovska a kde určitě najdete nějaký otevřený sklípek. 

Mikulov
Pohled na mikulovský zámek

V Brodě nad Dyjí si prohlédněte sklepní areál Městečko s více než 150 sklípky. Cesta pokračuje podél impozantní vodní nádrže Nové mlýny do Pasohlávek. Osvěžit znavené tělo tu můžete v kempu Merkur s písčitými plážemi nebo Aqualandu Moravia. Další kilometry vedou po břehu nádrže nádhernou přírodní rezervací až do Strachotína. I tady je hned u cesty řada vinných sklepů, čekajících jen na vaši návštěvu.

Osvěžit znavené tělo tu můžete v kempu Merkur s písčitými plážemi nebo Aqualandu Moravia.

Na druhé straně nádrže nás uvítají Dolní Věstonice proslavené Věstonickou Venuší.

Tady se můžeme rozhodnout pokračovat do vinařské obce Perná pod Pálavskými vrchy. Právě na zdejších vinicích se rodí jedny z nejproslulejších vín celé Moravy. Můžeme si mezi ně i vyjet a pokochat se. Ochutnat místní vína lze i ve sklepní uličce v nedalekých Dolních Dunajovicích nebo Bavorech. Do Mikulova je to odsud už jen pár kilometrů.

Vinice u Svatého kopečku
Vinice u Svatého kopečku

Druhou možností je pokračovat z Věstonic do Pavlova, kde to vínem opravdu žije. Kromě řady v létě otevřených sklípků tady můžete navštívit i historické muzeum Archeopark nebo Pálavskou galerii vín Venuše s prodejní expozicí.

Připravte se však na to, že cesta zpět do Mikulova vede přes výživné stoupání Pavlovskými vrchy do Klentnice, odkud rychle sjedete zpět do Mikulova.

Mikulovská vinařská stezka část 1 - video

Soubory ke stažení

Na kole kolem Mikulova - mapa
gpx, 103604

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína