Mikulovská vinařská podoblast

Mikulovská vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Charakteristickou a z daleka viditelnou dominantou Mikulovské podoblasti je vápencový masiv Pavlovských vrchů. Na jeho úbočích a v širším okolí jsou rozšířeny vápenité jíly, písky i mohutné sprašové návěje.

Mikulovská vinařská podoblast je jedním z center vinařství v České republice. Město Mikulov přitom tvoří její přirozené středisko. Vynikající vinařské polohy se však vyskytují nejen v bezprostřední blízkosti města, ale i v dalších okolních městech a obcích. Důležitou pozici mezi nimi získaly především Valtice.

Mikulovská vinařská podoblast je jedním z center vinařství v České republice.

Ve sklepeních Valtického zámku se nachází celoročně otevřená degustační expozice Národní soutěže vín Salon vín České republiky. Ve Valticích je i nejstarší vinařská škola. Význačné postavení díky kvalitě vín mají v rámci Mikulovské vinařské podoblasti mimo jiné také obce Sedlec, Dolní Dunajovice, Pavlov, Perná, Dolní a Horní Věstonice, Novosedly nebo Brod nad Dyjí.

Mikulovská vinařská podoblast je oblíbeným turistickým cílem. Hojně navštěvovaná je zejména Pálava - poslední výběžek stepí Panonie, vápencových Alp, vsazený na okraj lužních lesů dolního Podyjí – a Lednicko-valtický areál, od roku 1996 zapsaný na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Ve sklepeních Valtického zámku se nachází celoročně otevřená degustační expozice Národní soutěže vín Salon vín České republiky.

Na vápenitých půdách v okolí Pálavy vyzrává Ryzlink vlašský s nezaměnitelným charakterem osobité minerálnosti. Výbornou kvalitu mají i zdejší Rulandské bílé a Chardonnay. V hlinitějších půdách Dunajovických vrchů vzniká vynikající Veltlínské zelené. V Mikulovské vinařské podoblasti se daří i dalším odrůdám: objevíte zde skvělý Müller Thurgau, zejména na Valticku Neuburské a Sylvánské zelené. Severně od Pálavy v okolí obcí Strachotín, Pouzdřany a Popice se daří Ryzlinku rýnskémuTramínu a Pálavě, která je tu doma do slova a do písmene, neboť podobně jako odrůda Aurelius vznikla na Šlechtitelské stanici vinařské v Perné.

Mikulovská podoblast

Zvětšit mapu

Napište si o mapu Mikulovské vinařské podoblasti.

Vinařská stezka mikulovské podoblasti

Po Mikulovsku za vinařskými klenoty Mikulovská vinařská stezka je okruh vhodný pro jednodenní výlet pro kohokoliv, kdo je alespoň trochu zvyklý sportovat. Mírně kopcovitý terén je středně náročný, první polovina je kopcovitá, z Pavlova už cesta ubíhá mnohem rychleji rovinatými úseky. 

Více

Vinařská oblast Morava se dělí na čtyři podoblasti: mikulovskou – 4 432 ha (1), slováckou – 4 188 ha (2), velkopavlovickou – 4 741 ha (3) a znojemskou – 3 153 ha (4). Na Moravě se nachází také nejvíce vinařských obcí (312), viničních tratí (1 126) a pěstitelů (18 874).

Vinařská oblast Morava

Související odkazy na jiných webech

Mikroregion Mikulovsko
    -Aktuality, zprávy, informace z mikroregionu Mikulovsko.

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína