Mělnická vinařská podoblast

Mělnická vinařská podoblast je jednou ze dvou podoblastí vinařské oblasti Čechy. Patří sem vinice Mělnicka, Roudnicka, Prahy i Čáslavska, ležící většinou na půdách s vápenitým podložím nebo na štěrkopískových náplavech.

Patří sem vinice Mělnicka, Roudnicka, Prahy i Čáslavska

Mělnické vinice leží většinou na vápenitém podkladu vrstev opuky, která je místy překryta hlinitopísčitými náplavami. Půdy jsou lehčí, záhřevné a poskytují výborné podmínky pro pěstování modrých odrůd. To vystihli dobře zdejší vinaři již ve středověku a soustředili se hlavně na pěstování odrůdy Rulandské modré, která sem přišla z Burgundska spolu s tamními vinařskými rodinami, od nichž se domácí obyvatelstvo učilo pěstovat révu po burgundském způsobu.

Teprve v 19. století se ve zdejších vinicích objevil Ryzlink rýnský a z modrých odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Zejména v 15. a 16. století proslula mělnická červená vína lahodností, jak uvádí Pavel Stránský v roce 1633 a hojně se vozila na pražský trh. I na Roudnicku bývala vždy převaha červených vín.

V Praze se dochovalo několik vinic, například v tradičních polohách v Troji

Na těžkých jílovitých půdách tu ovšem vždy bývala i znamenitá vína ze Sylvánského zeleného. V Praze se dochovalo několik vinic, například v tradičních polohách v Troji, jižně od Prahy na Karlštějně, kde je výzkumná vinařská stanice, která se zabývá uchováním a studiem genofondu révy vinné. Dnes tvoří většinu ploch vinic této podoblasti odrůda Müller Thurgau.

Vinařská stezka mělnické podoblasti

Krásné vinohrady, skvělé víno a vinařské obce najdete u nás především na jižní Moravě, ale nejen tam. Zapomenout na Čechy by bylo velkou chybou. Leží zde dvě z šesti vinařských podoblastí – mělnická a litoměřická. A pokud jde o krásné zážitky z cest na kole za vínem, určitě vás tato trasa může nadchnout.

Více

Vinařská oblast Čechy se dělí na mělnickou – 360 ha a litoměřickou – 293 ha. V Čechách najdeme 72 vinařských obcí, 152 viničních tratí a 164 pěstitelů.

Vinařská oblast Čechy

Související odkazy na jiných webech

Cech českých vinařů

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína