Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Od Uherského Hradiště na severovýchodě až na samý jih Moravy k Břeclavi a Lanžhotu – všude tam se rozprostírá Slovácká vinařská podoblast, kraj lidových zvyků, písní, krojů a veselic. K jeho návštěvě láká kromě četných slavností také řada přírodních a kulturních zajímavostí spojených nejen s pěstováním vína. Jednou z příjemných možností, jak jich co nejvíce poznat a přitom si zasportovat, je projížďka na kole. 

Síť cyklostezek je na Slovácku dobře propracovaná, a proto po nich můžete celkem pohodlně procestovat celý kraj.

Síť cyklostezek je na Slovácku dobře propracovaná, a proto po nich můžete celkem pohodlně procestovat celý kraj. I když z hlediska plochy vinic i počtu vinařů je Uherskohradišťsko nejmenším vinařským regionem Moravy, vinné sklepy na vás budou čekat téměř u každé obce. Zdejší oblast zahrnuje předhůří Chřibů, nivu řeky Moravy, zvlněnou krajinu v okolí města Hluku i jihozápadní výběžky Vizovických vrchů.

Na první pohled upoutá zvláštní ráz krajiny s menšími celky vinic vysázených na exponovaných na jižních svazích, na nichž vznikají vína charakteristická bohatým spektrem aromatických látek. Typickými odrůdami oblasti jsou Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Müller Thurgau. Všechno vidět i okusit v jednom nebo dvou dnech nabízí trasa Uherskohradišťské vinařské stezky, která je navíc relativně klidná a bezpečná a nanejvýš vhodná pro rodinné výlety. 

Vinice

Moře, víno i kormoráni

Do Uherského Hradiště lze kolo ze směru od Zlína bez problémů dopravit cyklobusem, jehož provoz funguje už několik let. Pokud jste zatvrzelými sportovci a jiná kola než ta vaše nejsou tím správným dopravním prostředkem, je pro vás ideálním řešením páteřní jihomoravská stezka Moravská vinná vedoucí od Znojma. Patříte-li však k většině, patrně zvolíte dopravu automobilem či ubytování v některém ze zdejších malebných penziónů. Ale teď již hurá do pedálů!

Dalšími cíly na trase jsou Ostrožská Lhota a posléze město Hluk, centrum Slováckého Dolňácka ozdobené renesanční vodní tvrzí.

Ideálním výchozím místem pětasedmdesátikilometrové trasy je Moravský Písek, kam je možné přijet vlakem, ale nastoupit na ni můžete i kdekoliv jinde. Odsud cesta pokračuje do Uherského Ostrohu, městečka vystavěného ve 14. století na místě původního pravěkého a později slovanského sídliště. Tady se od jihu připojuje cyklistická vinařská stezka Strážnická, ale my budeme pokračovat dál na severovýchod. Rozsáhlá vodní plocha poblíž Ostrožské Nové Vsi vznikla při těžbě štěrkopísku a právě díky své velikosti v rámci regionu bývá označována jako Slovácké moře. Písečné laguny jsou vyhledávaným místem k rekreaci a rybolovu. Zahlédnout tady můžete například kormorána nebo moudivláčka lužního, který si v rákosí a větvích stromů staví uzavřená hnízda ve tvaru kapky. Přítomnost sirných pramenů předurčila obec k lázeňství. Od 20. století jsou zde léčeny nemoci pohybového ústrojí a kožní problémy. 

Dalšími cíly na trase jsou Ostrožská Lhota a posléze město Hluk, centrum Slováckého Dolňácka ozdobené renesanční vodní tvrzí. Pokud si chcete zkrátit cestu do Uherského Hradiště, přímo se nabízí opustit značenou trasu a odbočit doleva. Tím se však připravíte o spoustu krás a lákadel, takže lepší je ještě na chviličku zatnout zuby a svaly a vydat se po stezce dál, ještě pár kilometrů směrem na Slovensko. Obec Dolní Němčí leží za hranicí Slovácké vinařské podoblasti a je také nejvýchodnějším cílem na stezce.

Jako taková se může pochlubit historií sahající do doby keltského osídlení a také novogotickým kostelem z konce 19. století, který tvoří její výraznou dominantu. A nyní vzhůru do Vlčnova, a to doslova i do písmene. Stezka procházející osadou je nádhernou přehlídkou lidové architektury – barevná průčelí domů se sýpkami v podstřeší, kapličky, Boží muka a nakonec vlčnovské búdy. Tyto přízemní lisovny hroznů byly postaveny bez sklepů, což z nich dělá v podstatě jedinečné vinařské stavby, dnes památkově chráněné. 

Užijte si vinobraní

Trojměstí Staré Město - Uherské Hradiště - Kunovice patří k nejvýznamnějším archeologickým oblastem počátků slovanského osídlení v České republice.

Jak známo, všechny cesty vedou do Říma a podobně i do Uherského Hradiště se z Vlčnova dostanete několika způsoby. Naše cyklostezka to bere oklikou přes předměstí Sady a Mařatice s výstavnými sklepy a odtud podél břehu Moravy do centra královského města založeného Přemyslem Otakarem II. a původně nazvaného Nový Velehrad. Uherské Hradiště nese dodnes stopy středověku v podobě hradeb – vždyť bylo také vybudováno jako obranná pevnost proti Uhrům. Kromě nich se právem pyšní unikátním souborem památek městské architektury, jako jsou stará radnice, farní kostel sv. Františka Xaverského, renesanční Dům U Slunce nebo františkánský klášter s kostelem Zvěstování Panny Marie.

Trojměstí Staré Město - Uherské Hradiště - Kunovice patří k nejvýznamnějším archeologickým oblastem počátků slovanského osídlení v České republice. Na poměrně malé ploše tu vedle sebe stálo několik důležitých center bývalé Velkomoravské říše. 

Vinobraní v Uherském Hradišti
Vinobraní v Uherském Hradišti

Před bývalou rybářskou osadou Kostelany nad Moravou se můžete rozhodnout, zda chcete ještě jednou zavítat na štěrková jezera nebo raději překonáte řeku po železném mostě, který je dnes chráněnou technickou památkou a důkladně si prohlédnete obec, ve které je také muzeum rybářství. 

Poslední významnější zastávkou před návratem zpět do výchozího místa celé trasy, jsou Polešovice. Tato vinařská obec má podobně jako snad každá obec na Slovácku vlastní folklórní sdružení. Tradici vinohradnictví dokládá i existence šlechtitelské vinařské stanice, která se dnes může chlubit pětaosmdesátiletou historií a také vznikem jedné z výrazných domácích odrůd bílého vína – Muškátem moravským

Více o cyklostezkách vinařským krajem naleznete na www.stezky.cz nebo si najděte aktuální vinařskou akci v našem kalendáři akcí.

Zdroj

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína