Mikulovská vinařská stezka

Po Mikulovsku za vinařskými klenoty Mikulovská vinařská stezka je okruh vhodný pro jednodenní výlet pro kohokoliv, kdo je alespoň trochu zvyklý sportovat. Mírně kopcovitý terén je středně náročný, první polovina je kopcovitá, z Pavlova už cesta ubíhá mnohem rychleji rovinatými úseky. 

Charakteristika trasy

  • Odkud – kam: Mikulov – Valtice – Hlohovec – Lednice – Milovice – Pavlov – Strachotín – Ivaň – Pasohlávky – Novosedly – Nový Přerov – Březí – Mikulov
  • Délka: 65 km
  • Obtížnost: středně těžká,
  • Typ kola: trekkingové nebo silniční 
  • Proč tam jet? Budete mít jedinečnou příležitost navštívit Salon vín ČR ve Valticích a ochutnat 100 nejlepších moravských a českých vín

Výchozím bodem je Mikulov, odkud stezka vede po hraniční cestě okolo Nového rybníka do obce Sedlec. Tady vás čeká mírné stoupání směrem na Úvaly až na rozcestí, odkud je pěkný výhled nejen na okolní vinice, ale rovněž na největší moravský rybník Nesyt. Sjedete do Úval a vystoupáte třešňovou alejí na nejvyšší bod stezky – na kopec Rajstna.

Výhled z terasy kolonády na hlavní město vína Valtice na vás udělá dojem.

Výhled z terasy kolonády na hlavní město vína Valtice na vás udělá dojem. Až se vynadíváte, sjedete po silnici do Valtic. Na náměstí si prohlédněte barokní kostel Nanebevzetí panny Marie a pak už honem do hlubokých sklepení valtického zámku, kde se ukrývají ty nejvzácnější poklady. Nalézá se zde Salon vín České republiky a budete mít možnost ochutnat 100 nejlepších moravských a českých vín.

Mikulov
Pohled na mikulovský zámek

Z Valtic vystoupáte mezi vinicemi do obce Hlohovec a pojedete chvíli okolo Hlohoveckého rybníka, pak po silnici do Lednice. Tady sesedněte z kola a navštivte novogotický zámek a také park s minaretem. Původně renesanční zámek Lednice získal barokní ráz při rozsáhlé přestavbě na konci 17. století, kdy do jeho vzhledu zasáhli architekti zvučných jmen jako Domenico Martinelli či Jan Bernard Fischer z Erlachu. A minaret? Romantická stavba, která nemá široko daleko obdoby, byla pravděpodobně Lichtensteiny vystavěna proto, že se jim jednoduše líbila.

Určitě ochutnejte odrůdy typické pro Mikulovsko – Ryzlink vlašský, Chardonnay nebo Aurelius. 

Po prohlídce šlápněte do pedálů a vydejte se po asfaltové lesní cestě na hráz řeky Dyje a po ní dále do Bulhar, a zvlněným terénem do Milovic a Pavlova. Jste asi v polovině cesty, tak si oddychněte, protože největší kopce už jsou za vámi. Druhá polovina trasy začíná sjezdem do Dolních Věstonic a dále pokračuje po hrázi mezi Střední a Dolní nádrží Nových Mlýnů do Strachotína. Stezka vás dále povede příjemně podél vody k soutoku Svitavy a Svratky, přes Ivaň až do Pasohlávek. Stále se budete držet Novomlýnských nádrží a přes most dojedete do Brodu nad Dyjí a po klidné komunikaci kolem vinic až do Novosedel.

Tady narazíte na naučnou stezku Stará hora, na níž se dozvíte spoustu zajímavostí o vínech rodících se na této viniční trati. Potom vás stezka nasměruje na jih do Nového Přerova a zpět do Mikulova. Po výletu se jistě rádi rozptýlíte v některém z vinných sklepů. Určitě ochutnejte odrůdy typické pro Mikulovsko – Ryzlink vlašský, Chardonnay nebo Aurelius

Vinařství a vinné sklepy mikulovské vinařské podoblasti.

Mikulovská vinařská stezka část 1 a 2 - video

Soubory ke stažení

Mapa Mikulovské vinařské stezky - 1. část
gpx, 147272
Mapa Mikulovské vinařské stezky - 2. část
gpx, 184467

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína