Proč jsou vína z České republiky značená národní vlajkou?

Určitě jste si nejednou všimli na lahvi vína malé české vlajky v podobě sklenice v národních barvách. Víte ale, proč tam je a co přesně znamená?

Značení

Je tam proto, aby každý hned na první pohled poznal, že jde o víno z České republiky. Nejen u nás vyrobené, ale především pocházející z našich hroznů, tedy z hroznů vypěstovaných a dozrálých v České republice. Vinaři tak dávají všem jasnou garanci původu svých vín. Pravá moravská a česká vína totiž mohou vzniknout jen z hroznů opravdu vypěstovaných u nás, v naší zemi, tedy zrozených z kusu země, na které jsme všichni vyrostli.

U nás se rodí osobitá vína s originální chutí a pověstnou rozmanitostí. Moravská a česká vína jsou vysoce kvalitní, odrůdově pestrá a prostě jedinečná. Nevznikají ale sama o sobě, nerodí se v regálech obchodů, ani nerostou na keřích révy. Je za nimi náročná práce. V pozadí je třeba určitě hledat kombinaci přírodních podmínek, ale zapomenout nesmíme na práci lidských rukou, tedy šikovnosti našich vinařů, kteří umí nejlépe pracovat s místními podmínkami a vínům dávají osobitost. Výsledek tak neovlivňuje jen členitý reliéf krajiny, odlišné půdy a mikroklima, ale také sám vinař svou invencí, zkušenostmi, tradičními metodami či novými trendy. Často je to zápas s živly, cit, talent a někdy i trocha štěstí. Hotové víno je pak ta odměna. Základem každého skvělého vína jsou ale vždy hlavně kvalitní hrozny z domácí produkce.

Značení

V moravských a českých vínech zkrátka najdete vše, jen ne fádnost a průměrnost. Zároveň je ale nenajdete nikde jinde na světě. A proto ta vlajka, proto národní barvy. Aby to všichni věděli. Milovníci našich vín se pak díky jednoduchému symbolu mohou snadněji orientovat v široké nabídce a vždy si spolehlivě najdou právě to víno z Česka.

Na zdraví a na život jako víno!

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína