Vinařství Štěpán Maňák - Vinařství roku 2023 - vítěz kategorie velké vinařství

Kategorie velké vinařství (produkce nad 200.000 l/rok)

Vinařská podoblast: Slovácká

Obec: Žádovice

Maňák

Vinařství Štěpán Maňák je firma rodinného typu, která byla založená v roce 1992. Nachází se asi 6 km od Kyjova v blízkosti pohoří Chřiby, ve slovácké podoblasti Jižní Moravy. A právě na těchto jižních svazích, které dávají této krajině malebný ráz, jsou ty nejlepší vinice.

Aktuálně vinařství hospodaří na 27 ha vinic ve třech viničních tratích s velmi příznivou polohou pro zrání hroznů – trať Feruňk, Hýselská hora a Stará hora. Veškeré vinice udržují v souladu s Integrovanou produkcí, což je něco mezi BIO produkci a konvenčním hospodařením. Na vinicích mají nasazeny dravé roztoče, kteří udržují harmonický ekosystém. Jsou ale také osety speciální bylinou směsí, pro co nejlepší biodiverzitu půdy.

Výroba vína je pak zaměřena výhradně na lahvová vína, ke které používají nejmodernější technologie, ale také dubové sudy barrique a v poslední době i moderní betonové nádoby ve tvaru vejce, pro ještě lepší vyzrávání bílých vín. Vyrábí a prodávají tak kvalitní přívlastková vína typická pro jižní Moravu, která lze zakoupit ve vinotékách téměř po celé České republice a také na Slovensku.

Na jaře roku 2022 otevřeli zcela novou reprezentační návštěvnickou budovu, přímo propojenou se stávajícím výrobním prostorem vinařství. Architektonickou studii vypracovala brněnská firma KEEO4Design s.r.o. Nově vzniklá budova má za úkol zaujmout zákazníka a elegantně doplnit kvalitu vín, které zde zákazníci dostanou k ochutnání v důstojných a moderních prostorách vinařství. Budova trojúhelníkového tvaru s ostrými úhly a 48 metrů dlouhou prosklenou stěnou, je skutečně velmi málo vídaným architektonickým tvarem. Celá prezentační budova tím získala svůj neobyčejný efekt již při prvním pohledu přijíždějícího návštěvníka a tím splňuje náš požadavek zaujetí. V návštěvnické budově vinařství je možné uspořádat i řízené degustace pro skupiny milovníků vína.

Vinařství je ale také velmi úspěšné na mezinárodní úrovni. Je držitelem tří šampionů světových soutěží pod patronací O.I.V. v Paříži a vína získávají významná ocenění na světových soutěžích jako je třeba Vinalies, AWC, Terravino, Oenoforum, IWC a pravidelně nechybí ani mezi 100 nejlepšími víny v Salonu vín ČR.

Více na www.vinarstvi-manak.cz

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína