Úprava pravidel podpor: větší volnost při výběru akcí

Rada Vinařského fondu letos už podruhé přistoupila k úpravě pravidel poskytovaných podpor. Změna se týká účasti na veletrzích, výstavách a propagačních akcích v okruhu A. Dříve byl v pravidlech jejich konkrétní výčet. Nově jsou místo toho definovaná pravidla, která musí akce splňovat. Vinaři tak mají při výběru mnohem větší volnost. Dostat se navíc má na všechny žadatele.

VF

Peníze od vinařů k vinařům. Princip, podle kterého Rada Vinařského fondu letos upravovala pravidla poskytovaných podpor, zůstává. Změna však má vyjít vstříc pořadatelům kvalitních vinařských akcí, kteří mezi vinaře nepatří a proto na podporu ztratili nárok. Mimo vinařské regiony jsou to prakticky všichni.

Nově se k organizátorům podpora může dostat přímo přes vinaře. A to prostřednictvím příspěvku na pronájem stánku. Akce však musí splňovat následující podmínky:

  • Konání v roce 2024
  • Návštěvnost více než 1000 návštěvníků
  • Účast více než 10 vinařů
  • Podávání vína v odpovídajícím skle
  • Možnost výplachu skla
  • Pořadatel nemá podporu VF v jiném tematickém okruhu

Žadatelem musí být registrovaný vinař nebo sdružení výrobců (vinařský spolek, VOC atd.). Výše příspěvku může v případě jednoho výrobce dosáhnout až 30 000 kč, v případě sdružení až 60 000 kč. Finální výše maximální podpory se bude odvíjet od počtu podaných žádostí tak, aby se dostalo na všechny žadatele splňující podmínky. Tyto prostředky mohou rozdělit mezi více akcí a dostat od fondu až 50 % nákladu na pronájem prezentačních prostor.

Podle návrhu rozpočtu jsou na okruh A vyčleněny čtyři miliony korun. Rada podle zájmu rozhodne, jak velká část připadne na prezentační akce a kolik to bude na soutěže vín, kde pravidla zůstávají bez větších změn.

Vinařský fond bude o možnosti příspěvku pro vinaře organizátory akcí informovat. Inovovaná pravidla jsou nyní v připomínkovém řízení na Ministerstvu zemědělství. Jakmile z něj počátkem prosince obdržíme konečnou verzi, zveřejníme ji na webu Vinařského fondu. Žádosti o podporu lze podávat od 1. ledna do 15. února 2024.

Věříme, že úprava systému je dalším krokem k co největší transparentnosti a spravedlivosti systému podpor. Vinaři si sami rozhodnou, které akce pro ně mají smysl a jak poskytované prostředky vynaloží. Přitom podporu obdrží všichni, kteří si o ni požádají. Její výše bude úměrně odpovídat počtu žádostí.

Zbytek pravidel u dalších okruhů (B,C,D,E,F) zůstává bez výraznějších změn.

V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte kontaktovat projektovou manažerku VF Lucii Krainovou.

E-mail: krainova@vinarskyfond.cz

Tel: 541 652 479, 606 602 587

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína