Vinaři se můžou prezentovat na brněnském výstavišti

Další prodejní a prezentační příležitost pro jihomoravské vinaře vznikla na brněnském výstavišti. Jihomoravský kraj na veletrhu Motosalon (29.2. – 3.3) poprvé představil výstavní vesničku o rozloze 200 metrů čtverečních věnovanou Regionální potravině. Předtím oslovil Vinařský fond, aby pomohl se zajištěním účasti vinařů, což jsme učinili. Dodali jsme také logo VMVČ, které nese jeden ze štítů na výstavních domcích. Připojil se i Salon vín ČR.

BVV

Držitelům označení Regionální potravina kraj na těchto akcích umožňuje prodávat své produkty bez poplatku. Bohužel tuto značku nelze získat pro víno z révy vinné. Ovšem pokud ji vinař získá pro jiný produkt (vinné želé, mošt atd.), může na veletrzích spolu s tímto výrobkem zdarma prodávat i svá vína.

Druhou možností je zprostředkování prezentace a prodeje přes nás, tedy přes Vinařský fond. Organizace vinařské účasti na prvním z veletrhů probíhala pod časovým tlakem a celý systém se průběžně měnil, včetně velikosti poskytnutého prostoru. Nakonec jsme se na prvním testovacím prodeji domluvili s Vinařstvím Ježková, kterému tímto děkujeme za rychlost a poskytnutou zpětnou vazbu.

Celkem se představily tři vinařské subjekty. Kromě Vinařství Ježková a Salonu vín také pan Oldřich Drápal, který Regionální potravinu získal pro svá vinná želé.

Veletrh navštívilo sedmdesát tisíc lidí a zvlášť vytížená byla sobota. Páteční prodeje také nebyly špatné, v neděli mělo smysl prodávat ještě dopoledne. Celkové tržby na jednotlivých vinařských stáncích se pohybovaly v nižších desítkách tisíc.

BVV

Výstavní vesnička disponuje zázemím pro prodejce – myčkou, kuchyňkou, chladničkami a skladovacími prostory. Návštěvníci si pak mohou víno vychutnat v malém posezení nebo na stolcích.

Podle dohody s Jihomoravským krajem nám jedno místo pro vinaře nadále rezervuje bezplatně.

Systém výběru vinařství bude řešit Rada Vinařského fondu a samozřejmě vás s ním co nejrychleji seznámíme. Můžete se k němu vyjádřit v anketě na konci newsletteru. Veletrhů a výstavních dní je dohromady poměrně hodně, takže můžeme najít řešení, aby se postupně dostalo na všechny. Zohledníme přitom také výši zájmu vinařů.

BVV

Další veletrhy s vesničkou Regionální potraviny v roce 2024:

  • Techagro 7.-11.4., minulý ročník účast 115 000
  • Strojírenský veletrh 8.-11.10. (v jednání, nepotvrzeno), minulý ročník účast cca 60 000
  • Caravaning. (termín se teprve určuje, zde je ideální příležitost propagovat tzv. Stellplatzy pro karavany) minulý ročník účast 30 000
  • Life! (termín se teprve určuje), minulý ročník účast 25 000

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína