Sběr hroznů vrcholí. Jaký bude letošní ročník? A jaké byly minulé?

Obliba tuzemského vína je na vzestupu. Stále více lidí jezdí do vinařských regionů a se zájmem sleduje, jak se vydařil daný ročník. Hlavní roli hraje vždycky počasí. Letos byla kvůli delší zimě réva zpožděná, červenec byl teplý, srpen zase deštivý. Nakonec se karta obrátila a krásné září s minimem srážek věstí dobrý rok! Ale o skutečném potenciálu vín ročníku 2021 se u vybraných odrůd přesvědčíme až v listopadu v podobě Svatomartinských vín, u většiny ostatních pak až na jaře.

Sklizeň

Jaké jsou tři poslední ročníky, jejichž vína právě pijeme? Loňský rok přinesl to, z čeho mívají vinaři každoročně obavy, a to velké množství srážek na podzim, v klíčovém období dozrávání hroznů. Vína ročníku 2020 jsou tak zajímavá, převážně lehčího charakteru, ale bez většího potenciálu na delší ležení. „Rok 2018 byl hodně teplý, sklizeň začala již v srpnu a končila na konci září. Tento rok byl velmi dobrý na červená vína, která nyní přicházejí na trh a vykazují vysokou kvalitu. Ročník 2019 nebyl tak horký, a proto přinesl zajímavá bílá vína. Výjimečné kvality najdete hlavně u odrůd Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský,“ vypočítává hlavní sommelier Salonu vín ČR Marek Babisz a ukazuje, jak rozmanitá vína díky různým podmínkám a průběhu roku mohou na jednom území vzniknout.

Na kvalitu vína má vliv řada faktorů. Vedle půdy a počasí hrají zásadní roli schopnosti vinaře a využití moderních technologií. Při samotné sklizni je nejdůležitější převést hrozny co nejrychleji do vinařství, aby měly co nejméně kontaktů se vzduchem a nedocházelo k oxidaci. „Čím je proces sklizně a převozu hroznů šetrnější, tím lepší je výchozí pozice a potenciál pro dobé víno,“ vysvětluje Marek Babisz. Po vylisování moštu dochází už ke kvašení, kdy se cukry změní na alkohol.

hrozny

Tradiční šlapání hroznů ovšem zůstává jen atrakcí pro turisty, kteří se stoupající popularitou vína stále častěji míří do vinařských regionů. Zde objevují nejen samotné vinaře a vinařství, ale také malebnou krajinu ozdobenou desítky let starými vinohrady, tradičními sklepy i moderními vinařskými domy, jakými se může pochlubit třeba Vinařství Sonberk, Vinařství Lahofer a mnohá další. Příjemný čas strávený ve vinařském regionu je společně s nákupy vína přímo u vinařů dalším impulsem k rozvoji vinařských obcí a tím k rozkvětu této dlouhé a bohulibé tradice.

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína