Kouzlo vinařské architektury

Když se zavede řeč na téma, kde vinaři vyrábějí svá vína, hodně lidí si představí sklep. Ať už větší nebo menší, historický nebo novější, ale zpravidla sklep. V poslední době ale vedle sklepů začali vinaři stavět také nové, moderní vinařské budovy, nebo celé komplexy ze špičkových materiálů, podle plánů věhlasných architektů, které už jen svou podobou lákají k návštěvě a prohlídce. A proč vlastně nevyrazit na jižní Moravu nejen za vínem, ale také za vinařskou architekturou?

Velké Pavlovice

Víno je nápoj ušlechtilý a budova vinařství by měla kromě optimálních podmínek pro výrobu vína poskytovat také příjemné prostředí pro jeho prezentaci a setkávání lidí. Především větší vinařství dnes volí cestu, kdy si staví moderní vinařské komplexy, kde mají vše tzv. pod jednou střechou nebo blízko u sebe. Vznikají tak často odvážné futuristické stavby, které posouvají vnímání vinařství u nás zase o úroveň výše. Zároveň je to také velké lákadlo pro návštěvníky, kteří přijedou nejenom ochutnat dobré víno, ale také se pokochat něčím zvláštním a užít si atmosféru ve vinařském prostředí.

Lahofer

Znojemská vinařská podoblast

Nové reprezentativní centrum nedávno otevřelo vinařství Lahofer na Znojemsku. Stavbu navrhlo brněnské studio Chybik+Kristof a zakomponovalo ji do tradiční jihomoravské krajiny poseté vinohrady nad obcí Dobšice u Znojma. V komplexu jsou na jednom místě výrobní prostory, návštěvnické reprezentativní centrum i administrativní zázemí společnosti. Hlavní myšlenkou návrhu je motiv vinných řádků, jež se díky konstrukci přenáší i dovnitř budovy. Unikátní je pak hlavně pochozí střecha, která zároveň slouží jako letní amfiteátr, kde se konají různé akce, koncerty nebo se tam i promítají filmy. Pro návštěvníky pak také slouží nový prostor až pro sto lidí, kde jsou možné veřejné i privátní degustace vín, prodejna vína a prezentační sklep s dřevěnými sudy.

www.lahofer.cz

Sonberk

Mikulovská vinařská podoblast

Mikulovská vinařská podoblast je tradičně bohatá na vše, co se týká vína, a nejinak tomu je i v případě architektury. Nejen architektonicky výjimečné vinařství ale naleznete na jižních svazích nad moravskými Popicemi. Ano, jedná se o vinařství Sonberk, které spadá do kategorie dřevostaveb a vzniklo pod taktovkou významného českého architekta Josefa Pleskota. Vinařský dům je citlivě vsazen do okolní krajiny, s níž korespondují materiály i tvary. Dominantními prvky celé stavby jsou vlnitá atypická střecha z krouceného plechu, pod kterou se pravidelně suší hrozny pro výrobu zdejšího proslulého slámového vína, a široké schodiště, jež ukotvuje budovu k hlavní příjezdové cestě a zve návštěvníky na sklenku dobrého vína. Místní vína mohou návštěvníci ochutnat na rozlehlé terase, jejíž přední část je celá prosklená a spojuje tak vizuálně vnitřní a venkovní prostor s výhledem na Pálavu.

www.sonberk.cz

Starý vrch

Velkopavlovická vinařská podoblast

Na Velkopavlovicku stojí určitě za pozornost nejenom z pohledu architektury, ale samozřejmě také vína mladé vinařství Starý vrch. Nachází se na okraji obce Hustopeče a vzniklo v roce 2014 jako koncept moderního vinařství, které si zakládá právě na moderní technologii a kvalitních surovinách, které považují ve vinařství za základ a cestu ke kvalitnímu a poctivému moravskému vínu. Architektonické zpracování budovy je postaveno na kombinaci betonu, dřeva a přírodního kamene. Vše dohromady tvoří příjemné prostředí pro degustaci vín, posezení s přáteli a relaxaci.  Ochutnat tam můžete vysoce kvalitní přívlastková vína z tradičních moravských odrůd. Pokud se tedy vydáte na jižní Moravu za vinařskou architekturou, toto vinařství byste určitě měli zahrnout do svých plánů.

www.stary-vrch.cz

Krásná Hora

Slovácká vinařská podoblast

 Další unikátní vinařskou stavbou, tentokrát tedy na Slovácku, je vinařství Krásná hora. Oproti svým kolegům v ostatních podoblastech je sice poněkud menší, ale o to pro řadu návštěvníků sympatičtější. Kromě skvělých vín zde vyniká budova vinařství, která je společným dílem majitelů a architekta Tomáše Havlíčka a vychází z klasické vesnické zástavby, do které je i velmi vkusně zasazena. Projekt získal několik ocenění za architekturu ihned po svém vzniku. Při výrobě vína se zde snaží o co nejšetrnější přístup s minimem zásahů a dávají vyniknout hlavně suchému přírodnímu stylu vín. Při vašich cestách po Slovácku byste si tedy určitě měli naplánovat alespoň krátkou zastávku v tomto příjemném vinařství, pokochat se místní stavbou a strávit pohodové chvilky s dobrým vínem v jejich milé společnosti.

www.krasnahora.com

Vybrat pouze čtyři vinařství s unikátními architektonickými provozovnami na jižní Moravě opravdu není lehké. V každé podoblasti jich najdete hned několik. Jen namátkou třeba na Znojemsku plánuje nový a moderní provoz THAYA vinařství. V okolí nebo přímo v Mikulově je jich pak asi nejvíc, např. Vinařství Volařík, Gotberg, Nové vinařství nebo vinařství Obelisk se pyšní krásnými moderními stavbami. A určitě by se již teď nebo v brzké době našly také některé i na území vinařských Čech.

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína