Kvevri, qvevri nebo také „oranžové víno“

Kvevri v doslovném překladu z gruzínštiny znamená „zakopat“ nebo „zakopaný“ a používá se pro označení keramických amfor pro výrobu vína tzv. kachetinskou metodou (Kacheti je oblast na východě Gruzie). Touto metodou se v Gruzii víno vyrábí už zhruba 8,5 tisíce let. Jedná se tak o absolutní návrat k výrobním i historickým kořenům vína.

Zpracované hrozny se i s třapinami uloží do hliněných nádob zakopaných v zemi, které se následně zapečetí. Hlína, ze které jsou tyto amfory vyrobeny, je speciální a nikde mimo Gruzii ji nenajdete. Obsahuje totiž vysoký podíl přírodního stříbra, a má tak žádoucí antibakteriální účinky. V amforách hrozny kvasí a následně zrají po dobu 3–6 měsíců bez jakéhokoliv zásahu, ale mohou v nich ležet i několik let. Takto vzniklá vína jsou zpravidla prokvašená do sucha, při lahvování se nefiltrují, nečiří, ani nesíří. Jedná se tedy o absolutně přírodní produkt.

Barva kvevri vín je velmi sytá, často až oranžových nebo jantarových odstínů, které jim předává kvašení spolu se slupkami. Svým charakterem tak spíše připomínají červená vína.

Abyste takto vyrobená vína ochutnali, nemusíte jezdit až do Gruzie. Moravští vinaři už také podlehli kouzlu takovýchto vín a s úspěchem je vyrábějí. Dokonce vznikl i Kvevri klub, spolek přátel tradiční výroby vína v hliněných amforách kvevri. Ačkoliv tento výrobní proces není vůbec jednoduchý, vinaři ho i kvůli stále sílící poptávce po přírodních vínech ochotně podstupují a zdokonalují se v něm.

Vinařství vyrábějící kvevri vína
Dalibor Osička
Dobrá vinice
CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice
Malé vinařství z Velkých Němčic
Milan Nestarec
NAVAJN
Rodinné vinařství DeVino Chvalovice
Vican rodinné vinařství Mikulov
Vinařství Bábíček/Vacenovský
Vinařství Domaine Eisgrub
Vína Herzánovi
Vinařství Jakub Šamšula
Vinařství Kamil Prokeš
Vinařství František Mádl
Vinařství Marcinčák
Vinařství Obelisk
Vinařství Trávníček & Kořínek
Vinné sklepy Kutná Hora
Vinné sklepy Lednice, s. r. o.
VINO LOIGI
Zahradnická fakulta Lednice

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína