Moravský patent: tamní levandulové víno je jediné na světě

Vinař Petr Marcinčák z Novosedel na Břeclavsku vyrábí v omezeném množství levandulové víno. Svůj nápad si dal patentovat. V patentovém řízení musel prokázat, že nic podobného žádný vinař na světě nedělá.

Vinař Petr Marcinčák z Novosedel na Břeclavsku vyrábí v omezeném množství levandulové víno. Svůj nápad si dal patentovat. V patentovém řízení musel prokázat, že nic podobného žádný vinař na světě nedělá. Levandulové víno dodává do hotelu své manželky v Mikulově.

Levandulové víno vzniká podobně jako víno slámové. Díky své sladkosti má příjemnou chuť a vůni po levanduli. "Každý, kdo to zatím ochutnal, uznává, že je to velice delikátní a příjemné. Snoubí se sladkost s výraznou kořenitostí, vůně je také velmi výrazná," uvedl Marcinčák.

Na novince vinař pracoval dva roky a letos na víno získal patent. Víno se suší na levanduli a pak kvasí s levandulovým květem. "Není to velká věda, ale chtělo to určitou zkušenost," řekl Marcinčák, který vyrábí i slámová vína.

Víno je k dostání pouze v rodinném hotelu v Mikulově, kde se podává i levandulová zmrzlina, sýr nebo marmeláda. Letos Marcinčák podobně jako loni vyrobí asi jen 50 litrů tohoto speciálního vína.

Podle Marcinčáka se vinaři v posledních letech snaží svou výrobu ozvláštnit. "Uvidíme, co kdo vymyslí," uvedl. Vinaři doplňují svou produkci i o další produkty z vína, jako jsou například želé, pasterizované hroznové mošty nebo náhražky octa.

Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce tyto produkty určitou skupinu spotřebitelů zaujmou. "Chtějí si doplnit poznání vína a révy. Dnes je to velmi vhodné, rozšiřuje se používání vína a produktů vína v gastronomii," uvedl Machovec. Vinaři samotní podle něj na těchto produktech příliš nevydělávají. Podle předsedy Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye je doplňkový prodej produktů spojených s vínem v zahraničí obvyklý. "Takto je to v celém světě, jen jsme na to nebyli zvyklí," uvedl Nyitray.

Zdroj: tyden.cz
Datum vydání: 16.10.2015

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína