KRÁLEM VÍN je suché víno a Leoš Horák!

Podruhé v desetileté historii se stalo Championem suché víno, poprvé jde o víno z barrique sudu. Jeho autorem je vrbický vinař Leoš Horák. Svou letošní dominanci potvrdil i vítězstvím v kategorii červených vín, opět s barrique cuvée. Stal se tak nejlepším domácím vinařem.

Poprvé v historii jsou na postu vítěze kategorie dvě vína. Žádnou z výpočtových metod se nepodařilo rozhodnout o vítězi!

Do KRÁLe VÍN České republiky 2015 přihlásili vinaři celkem 630 vzorků. Vína byla rozdělena do sedmi kategorií dle druhu a zbytkového cukru. Nejméně obsazenou kategorií byla kategorie sladkých vín s 23 vzorky, renesanci zažívá kategorie šumivých vín, která poskočila na skvělých 38 vzorků, nejobsazenější kategorií byla opět kategorie bílých suchých vín s 219 vzorky.

Ochutnejte KRÁLE VÍN:

VINAŘSTVÍ LEOŠ HORÁK, Cuvée Horák 2013. pozdní sběr, složené z odrůd Pálava, Tramín červený a Ryzlink vlašský.
Morava, Velkopavlovická podoblast, Vrbice
alkohol: 12%obj.

Barva je výrazně žlutá s jemným zeleným podtónem. Ve vůni dominuje kvalitní sud s vanilkou a kořením, za ním se otevírá celý koš zralého ovoce. Chuť je opulentní. Dokonale provedené barikové víno ve skvělé kondici. Nebojte se půlhodinové dekantace a poté v němém úžasu usrkávejte.

91,4 bodů

Vítěz kategorie bílých suchých vín:

VINAŘSTVÍ ILIAS, Pinot blanc barrique 2014, moravské zemské víno

90,6 bodů

Vítěz kategorie soutěže bílých polosuchých vín:

AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, Ryzlink rýnský 2014, pozdní sběr

88,6 bodů

Vítěz kategorie růžových vín a klaretů:

VÍNO J. STÁVEK, Rosé nad Zahrady 2014, výběr z hroznů

87,8 bodů

Vítězové kategorie červených suchých a polosuchých vín:

VINAŘSTVÍ LEOŠ HORÁK Cuvée Horák červené 2012, pozdní sběr z odrůd Cabernet Sauvignon a Dornfelder

90,4 bodů

VITIS STRÁŽNICE, Merlot barrique 2013, výběr z hroznů

90,4 bodů

Vítěz kategorie bílých polosladkých vín:

VINAŘSTVÍ VLADIMÍR TETUR, Chardonnay 2014, kabinetní víno

89,2 bodů

Vítěz kategorie sladkých vín:

VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO, Hibernal 2012, slámové víno
90,8 bodů

Vítěz kategorie šumivých vín bez rozdílu zbytkového cukru

BOHEMIA SEKT, Bohemia Sekt Prestige 2011, brut jakostní šumivé víno

Morava

88,2 bodů

I letos vyhrálo soutěž kolekcí Vinařství Volařík a doplnilo tak svou fantastickou statistiku na pět vítězství v šesti letech. Bylo to sice jen o prsa, ale přesto musíme chválit a gratulovat. Vypadá to, že se nám špička stále zkvalitňuje a zahušťuje.

pořadí přihlašovatel průměr
1 VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK 87,77
2 VÍNO MIKULOV 87,50
3 VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV 87,33
4 BOHEMIA SEKT 87,30
5 VINAŘSTVÍ ILIAS 86,93
6 VÍNO KADRNKA 86,63
7 VINAŘSTVÍ LEOŠ HORÁK 86,57
8 TEMPLÁŘSKÉ SKLEPY ČEJKOVICE, VINAŘSKÉ DRUŽSTVO 86,43
9 VINAŘSTÍ ŽEROTÍN 86,37
10 VÍNO J.STÁVEK 86,33

Komise udělila celkem 20 zlatých medailí, 57 stříbrných a 113 bronzových. Na stříbrnou medaili bylo třeba překročit 86,8 bodů, na bronzovou nestačilo ani 85 bodů. Neuvěřitelných 331 vín překročilo 80 bodů a medaile už na ně nezbyla. Rozhodně tedy neznamená, že vína s menším počtem korunek (bez medaile) nestojí za ochutnání či nakoupení. S některými z nich se setkáte i na Královských koštech, které se letos konají od října do listopadu v Plzni, Českých Budějovicích, Ostravě, Hradci Králové, Hustopečích a Praze. Termíny akcí najdete na www.kralvin.cz

Co je KRÁL VÍN České republiky:

KRÁL VÍN České republiky je komplexně pojatý marketingový projekt zaměřený na propagaci českého a moravského vinařství, který vytváří prostřednictvím řady eventů, soutěže vín a každoročně vydávané knihy prostředí, v němž se seznamují milovníci vína s domácími vinaři a jejich víny. V roce 2015 se koná již 10. ročník tohoto projektu, který svým rozsahem a plošným pokrytím celé České republiky nemá u nás obdoby.

Součásti projektu KRÁL VÍN České republiky:

1.         soutěž vín

Soutěž vín určená výhradně českým a moravským vinařským podnikům a vinařům hodnocená velmi zkušenými degustátory tak, aby se na hodnocení podíleli ve stejném objemu enologové, sommelieři, inspektoři SZPI a učitelé z vinařských vysokých škol. Důraz je kladen i na vysokou účast žen.

2.         královské košty

Veřejné pultové degustace všech oceněných vín. Vzhledem k počtu vín v soutěži a kvótě 30% medailistů se tu prezentuje okolo 300 vín. Degustace probíhají výhradně ve čtyřhvězdičkových kongresových centrech a jsou doplněny edukativním programem.  

3.         vinobraní

Pořadatelé úspěšně obnovili tradici vinobraní, coby prezentaci vín a vinařů a nikoliv pouťových atrakcí. KRÁL VÍN České republiky nominuje na každý 12 významných vinařství, která uspěla v soutěži. Každé vinařství má k dispozici jeden stánek, ve kterém nabídne svá vína návštěvníkům k ochutnání i koupi.

4.         turné Krále vín

Zcela jedinečný systém řízených degustací nejlepších 15 vín, se kterými objíždí autor projektu vinotéky napříč celou Českou republikou.

5.         kniha KRÁL VÍN České republiky

Každý rok vychází i kniha kapesního formátu, která nabízí přehled vinařských podniků, kontakty, informace, fotografie a pochopitelně také zevrubné informace o všech vínech zařazených do soutěže v daném roce

Více informací najdete na www.kralvin.cz

Tisková zpráva. Další informace:

Branko Černý, 608 13 10 13

branko@kralvin.cz

fotografie ke stažení:

 

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína