Chystáte se grilovat? Vyberte k jídlu ta správná vína

Maso naloženo, saláty připraveny – a teď už jen čekáte na to, až se vám rozehřeje gril. Co zbývá? Přece vybrat to správné víno. Takové, které navnadí vaše chuťové buňky před hodováním, ale poté zůstane příjemným průvodcem vašeho odpoledne či večera.

Maso naloženo, saláty připraveny - a teď už jen čekáte na to, až se vám rozehřeje gril. Co zbývá? Přece vybrat to správné víno. Takové, které navnadí vaše chuťové buňky před hodováním, ale poté zůstane příjemným průvodcem vašeho odpoledne či večera.

Grilování znamená pro mnohé lidi nákup piva či různých sladkých limonád. Často se zapomíná, že skvělým společníkem pokrmům připravovaným na otevřeném ohni mohou být růžová vína a také sekty.

"Z hlediska snoubení se jedná o ideální spojení, protože každý rád griluje něco jiného a variabilní růžové se hodí k široké škále pokrmů. Mým tipem je například Bohemia Sekt rosé demi sec. Toto elegantní šumivé víno ovocného charakteru skvěle doplní nejen grilovaná masa, ale i lehké saláty, které jsou často jejich přílohou," říká sommelier společnosti BOHEMIA SEKT Tomáš Brůha. Pro ty, kteří bublinkám tolik neholdují, doporučuje například růžová vína Zweigeltrebe a Svatovavřinecké z Habánských sklepů nebo Cabernet Sauvignon 2013 kabinet rosé z Vína Mikulov Sommelier Club.

Pokud však na grilu připravujete jedno konkrétní jídlo pro všechny, je dobré zaměřit se na chuťové vlastnosti pokrmu. "Budete-li grilovat ryby, sáhněte spíše po bílém vínu. Jejich chuť podpoří například odrůdy Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené či Rulandské bílé," prozrazuje Brůha.

K hovězímu na grilu, ať už ve formě steaků, či burgerů, by vybral lehčí červená vína, třeba Modrý Portugal, Rulandské modré či Zweigeltrebe. "Ideální kombinací bude například Rulandské modré 2013 pozdní sběr z Vína Mikulov Sommelier Club, Zweigeltrebe z Habánských sklepů či pro milovníky bublinek Bohemia Sekt červený, který vynikne hlavně s tmavými kořeněnými masy," dodává Brůha.

Sommelier Tomáš Brůha radí:

"Čím pálivější pokrm bude, tím plnější a zároveň méně alkoholické víno budeme vybírat. Vyšší obsah alkoholu totiž zdůrazní pikantnost a pálivost a úplně překryje chuť vína."

Zdroj: tyden.cz
Datum vydání: 2.8.2015

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína