Moravská bílá vína triumfovala na soutěži OIV v Gruzii! Jeden z nejlepších Sauvignonů světa pochází z Rakvic!

Gruzie se právem pyšní nejdelší tradicí výroby vína, sahající zpět 8000 let (součást světového kulturního dědictví UNESCO), i vynikajícími víny ze současné produkce. O to zářivější jsou tři zlaté medaile, které si z letošní gruzínské soutěže Georgia International Wine Awards 2014, pořádané pod patronátem OIV, odvážejí tři bílá moravská vína.

Absolutním šampionem gruzínské soutěže se stal Sauvignon 2013 pozdní sběr z Rodinného vinařství Pavla Bindera z Rakvic, který byl letos oceněn zlatými medailemi již v Bordeaux na Concours Mondial du Sauvignon, na Grand Prix Vinex i na Valtických vinných trzích. „Překvapila mě přítomnost tak vynikajícího vzorku Sauvignonu na soutěži v Gruzii," komentoval víno Dr. Georg Binder, profesor vinařské školy DLR Rheinpfalz für Weinbau und Oenologie. „Když jsem přemýšlel o jeho původu, váhal jsem, kam jej v Novém světě umístit, ale byl jsem si jist, že je to jeden z nejlepších Sauvignonů, které jsem v poslední době pil. O to větší překvapení bylo, když se na galavečeru ukázalo, že se jedná o moravské víno, navíc od mého jmenovce! Počátkem prázdnin jedeme se studenty naší školy za víny do Rakouska, na Moravu a na Slovensko a moc rádi se v tomhle vinařství zastavíme!"

Druhým nejvýše hodnoceným vínem soutěže se stalo chuťově čisté a velmi pitelné kabinetní Veltlínské zelené 2013 Davinus úspěšného negocianta Miroslava Majera. Trojici zlatých medailí pro moravská vína završil mladý Tramín červený 2013 pavlovského vinaře Georgiose Iliase. Tři zlaté medaile ze tří soutěžících vzorků! Vynikající reprezentace našich vín v zemi jejich kořenů!

„Česku patří ještě jedna zlatá," dodal na galavečeru soutěže zástupce generálního ředitele OIV Yann Juban, „a to za profesionální a citlivé vedení mezinárodní jury Lubošem Bártou, který byl do čela soutěže nominován v rámci nové koncepce, aby pomohl implementovat mezinárodní standardy OIV a zvýšit úroveň a prestiž soutěže."

V jury dále zasedli vedle domácích gruzínských vinařů například americká Master of Wine z Brooklynu Lisa Granik, vinařský komentátor CBS Jamal Rayyis, nebo ředitelka Les Prix de l'OIV Nathalie Szalkowski.

 

Tisková zpráva, autor: JUDr. Luboš Bárta, MBA.

 

 

Víno

Producent

Země

Kategorie

1.

Binder Sauvignon Blanc 2013

Pavel Binder Family Winery

Czech

White dry

2.

Davinus Veltlínské zelené 2013 Kabinet

Davinus

Czech

White dry

3.

Kindzmarauli 2013

Askaneli Brothers

Georgia

Red semi

4.

Chelti 2008

Chelti

Georgia

Red dry

5.

Iberika Kindzmarauli

Shumi Winery

Georgia

Red semi

6.

Shumi Kindzmarauli

Shumi Winery

Georgia

Red semi

7.

Gotsa Mtsvane 2012 Qvevri

Beqa Gotsadzis Family Winery

Georgia

Red dry

8.

Iberiuli Khvanchkara

Shumi Winery

Georgia

Red semi

9.

Iberiuli Mukuzani

Shumi Winery

Georgia

Red dry

10.

Ilias Tramín červený 2013 PS

Vinařství Ilias Pavlov

Czech

White semi

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína