Rekord vinobraní: padesát tisíc návštěvníků

Letošní Pálavské vinobraní v neděli skončilo. Kromě bezpočtu vystoupení a vypitého vína či burčáku, došlo i k nehodě a vloupání.

Mikulov – Hotovo. Konec. Šestašedesátý ročník Pálavského vinobraní je od neděle minulostí. Letos jej navštívil rekordní počet lidí.

Sčítání ukázalo padesát tisíc. Oželet ale museli například koncert zpěvačky Anety Langerové, která onemocněla. Místo ní vystoupila Jana Kirschner. "Kromě ní se ze zdravotních důvodů omluvil ještě Pavel Bobek. Jinak vše běželo, jak mělo," uvedla PR manažerka organizátorské společnosti Mikulovská rozvojová Lenka Křivánková.

Kolik burčáku a vína návštěvníci vypili, je zatím nejasné. Přesná čísla budou známá nejspíš až po neděli. Zájem o bílý nebo červený burčák byl v pátek a převážnou část víkendu vyrovnaný. Na cestu domů si ale návštěvníci žádali zejména tradiční světlou variantu. "Červená šťáva je spíše moderní výstřelek. Když letošní burčák srovnám s předchozími ročníky, určitě se povedl. Aktuálně dozrávající vína mají kolem patnácti stupňů cukernatosti. Ty z dovozu na mošt asi dvacet. Takže u spokojenosti také záleží, kdo si co koupil," říkal Jaroslav Nemeš, jenž pracuje pro Vinařství Jaroslav Drmola z Březí.

Podle něj bere většina návštěvníků Pálavského vinobraní burčák jako raritu, o níž má jinak minimum informací. Výjimkou jsou vinaři a lidé mající k oboru blízko. Přesto je o něj obrovský zájem. "Jsme tady už několikátý rok a konkurence je čím dál větší. Řekl bych, že prodáme asi pět set až tisíc litrů burčáku," sdělil Nemeš.

Kromě nadšenců hudby a vína přijeli do Mikulova také policisté. Důvodem se stala krádež v Regionálním muzeu. "Zřejmě v noci se zloděj dostal otevřeným oknem na toaletách a z pokladny vzal téměř dvacet tisíc korun. Nyní vyhodnocujeme stopy," sdělila mluvčí policistů Kamila Haraštová.

Policie a strážníci zasahovali rovněž u několika případů výtržnictví a drobných krádeží. U amfiteátru se zase srazila tři auta. Jinak zdravotníci ošetřovali hosty s poraněným kolenem a kotníkem. Strážníci zase zklidnili dva mladíky, kteří napadli členy ochranky. Jeden muž skončil na záchytce. Možnost testu na alkohol využilo tři sta řidičů, řada z nich musela přijít opakovaně. Někteří z opilých návštěvníků dokonce přenášeli dopravní značky a tím komplikovali provoz.

Zhruba do středy trvalo uklízení všech míst, kde se rozsáhlý program uskutečnil. A příští měsíc se již pořadatelé pustí do příprav následujícího ročníku. "Letošní návštěvnost je pro nás zavazující, budeme ji chtít zopakovat," poznamenala Křivánková. V úvahu přichází rozšíření oslav vinobraní do dalších ulic. Na pořadatele se však už obrátilo několik tamních obyvatel, kterým se tak obsáhlá akce nelíbí.

---

"Letošní návštěvnost je pro nás zavazující, budeme ji chtít zopakovat." pořadatelka Lenka Křivánková

 

Zdroj: Nový život
Datum vydání: 12.9.2013
Odkaz:  http://www.vlp.cz/nase_deniky/jizni_morava/rovnost-breclav/
Číslo: 37
Strana: 4
Autor: LUKÁŠ IVÁNEK

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína