Inspirací pro etiketu byl dopis vojáka

BRUMOV-BYLNICE Takový úspěch nečekal. Vladimír Raška z Brumova-Bylnice je v této chvíli nejúspěšnějším designérem vinné etikety v republice.

Rozhodli o tom odborníci v prestižní mezinárodní soutěži ve Spojených státech, kteří mu za ručně psanou etiketu udělili dvě stříbrné medaile.

"Dalo mi to větší chuť pokračovat dál," řekl Raška. Soutěž patří mezi největší na světě a on v ní byl jediným zástupcem České republiky. Konkurenci mu dělalo přes 4 500 účastníků z 29 států.

Raška víno prodává dvacet let, v posledních deseti letech už pod vlastní značkou nabízí přívlastková vína od různých vinařů. Na rozdíl od jiných se ale více zaměřil na to, jak lahev s vínem na první pohled vypadá.

"V zahraničí už dlouho vědí, že etiketa je důležitá. Že může upoutat. U nás to obchodníky většinou nezajímá. O to cennější je pro mě americké poplácání po rameni," usmál se.

Když se Raška dozvěděl o soutěži v americkém San Francisku, neváhal a přihlásil lahev s etiketou, kterou sám vymyslel. Má podobu ručně psaného dopisu. Místo počátečního data je na láhvi ročník vína a místo oslovení název Rulandské šedé. Údaje o víně a jeho doporučeném stolování mají podobu textu dopisu. Nápad takto výtvarně ztvárnit obyčejnou vinnou etiketu nepřišel jen tak.

"Na půdě jsem kdysi našel dopisy od rakouského vojáka, který před sto lety psal české dívce. Byla to moje babička," naznačil Raška.

Rozhodl se model historického psaníčka přenést na vinnou lahev. Originální text ani písmo z rodinného dědictví na ní ale nehledejte.

"Byla to jen inspirace. Dopisy jsem použít nechtěl, přece jen je to spíš rodinná záležitost," vysvětlil.

Takto označené víno prodává v regionu i dál po republice už několik let. Zanedlouho ale na nepřehlédnutelné etiketě přibude také oficiální certifikát z prestižní soutěže.Foto: Úspěch Etiketu vína od Vladimíra Rašky ocenili v soutěži v USA.

Foto: V. RaškaZdroj: Mutace - Mladá fronta DNES - Zlínský kraj

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína