Mikulov poprvé uzavře střed města. Kvůli vinobraní

Mladá fronta Dnes

Pálavské vinobraní, které navštěvují desetitisíce lidí, si letos poprvé vyžádá mimořádná opatření v dopravě. Policie uzavře ulice v centru města. Řidičům nabídne dvě záchytná parkoviště i zkoušky na alkohol před jízdou.

MIKULOV Až o šedesát tisíc žíznivých návštěvníků by se už příští víkend mohl rozrůst vinařský Mikulov. V pátek 9. září se totiž do města začnou sjíždět desetitisíce milovníků vína na již 64. ročník Pálavského vinobraní. Letos organizátoři poprvé uzavřou některé ulice. Kdo v zákazu stání přece jen zaparkuje, musí se připravit na to, že jeho peněženka bude po výletě na jižní Moravu ještě o dva tisíce korun chudší. Strážníci varují, že neukázněným řidičům auta z centra nekompromisně odtáhnou. "Úplně nebo částečně bude od 9. do 11. září uzavřeno čtrnáct ulic v centru Mikulova a z dalších se v některém úseku stanou jednosměrky. Dvě hlavní záchytná parkoviště budou v ulicích Dukelská a K Vápence. Obě budou hlídaná a zpoplatněná padesátikorunou za auto na den," vysvětluje za organizační tým letošního vinobraní Dana Smrčková.

Řidiče na parkoviště navede značení rozmístěné po městě a také plánky. "Ty najdou lidé i na stránkách www.palavske-vinobrani.cz stejně jako veškeré další informace," upřesňuje Smrčková.

Z centrálních parkovišť turisty za vínem a zábavou přiveze do centra Mikulova zdarma kyvadlová doprava. Tato opatření jsou letos nezbytná z organizačních důvodů. "Loňská zkušenost ukázala, že je to jediná cesta, jak zamezit ucpání centra automobily," uvedla Markéta Sojková, ředitelka Mikulovské rozvojové, která vinobraní organizuje. Kdo se chce do Mikulova dopravit vlakem, může využít Mikulovského expresu. Je to speciální vlak, do kterého lze nastoupit v Brně, Rajhradu, Hrušovanech u Brna, Vranovicích, Břeclavi nebo na zastávce Valtice město. Samostatná zpáteční jízdenka vyjde na 80 korun, k zakoupení bude i zvláštní permanentka za 400 korun, která zahrnuje jak zpáteční jízdné, tak vstupné na celý program třídenní akce. Jízdenku si mohou lidé koupit na brněnském vlakovém nádraží, nebo 10. září přímo v expresu.(Hana Raiskubová)---Zajímáte nás" Tipy na zajímavé události či náměty na články z vašeho okolí posílejte redaktorce Haně Raiskubové (hana.raiskubova@mfdnes.cz, tel.: 734 517 136).

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína