Vinaři jdou s módou. Přechází na růžová vína

Hodonínský deník, 20.4.2011

Hodonínsko – Bílé a červené. A v posledních letech se nesmí zapomínat ani na růžové! Růžové víno totiž zažívá velký boom. A není jen doménou žen, jak by se mohlo zdát. "Růžová vína získávají na oblibě, a to i u nás v Mutěnicích. Předminulý víkend jsme měli výstavu vín a bylo tam snad osmdesát růžových vín, což je proti předešlým letům obrovský nárůst. Jde to vidět i ve sklepech, růžové víno se dělá skoro všude," poukázal předseda občanského sdružení Búdy Mutěnice Vladimír Trávník. Podle něj je růžové víno mezi lidmi oblíbené především pro svou ovocnou chuť, svěžest a lehkost. Díky tomu po něm lidé nejčastěji sáhnou v letních měsících.

Růžové víno se dělalo vždy. V minulosti však kvůli způsobu zpracování utrpělo. Vinařské závody ho totiž dělávaly převážně tak, že smíchaly bílé a červené víno. To potvrzuje i Vladimír Hanák z blatnického Cechu vinařů. "Dřív se smíchalo třeba devadesát procent červeného a deset procent bílého vína. Tenkrát to ale normy dovolovaly," připomněl Hanák.

Dnešní růžové víno se dělí na dvě skupiny, a to rosé a klaret. Při jejich přípravě červené hrozny nekvasí, pouze se pomelou a hned se vylisují, kvasný proces začíná až poté. "Bez kvašení se barva ze slupek nevyluhuje, protože na to nemá čas. U červeného vína musí tři týdny až měsíc kvasit víno na slupkách, které se míchají. U růžového vína se hrozny pomelou a třeba už za dvě hodiny lisují. Teprve poté se nechá šťáva kvasit," vysvětlil Hanák. A jeho kolega z Cechu Václav Cícha dodává, že klaret se lisuje ve velmi krátké době během prvních pár hodin a vylisovaná šťáva je bílá. "Rosé se nechává půl dne, někdy i den, aby se do něj dostalo co nejvíc červené barvy. Vzhledem k tomu, že je ale toto víno za den jen odležené, tak z něj červená barva vypadne ven a zůstane jen růžový nádech," odkryl Cícha. Většinou se k výrobě růžového vína používá odrůda Zweigltrebe nebo André. Může se ale vyrobit v podstatě z jakékoliv modré odrůdy. Například z Rulandského modrého vyrábí rosé sekt například čejkovické Templářské sklepy. "Šetrně lisujeme celé hrozny, čímž získáváme mošt s jemným nádechem barvy spíše cibulové slupky. Z tohoto tichého vína vyrábíme metodou sekundární fermentace v láhvi rosé sekt. Znalci sektů jej hodnotí velmi kladně," uvedl generální ředitel Templářských sklepů Pavel Pastorek.

Jak Hanák připustil, i pití vína má své trendy a vinaři se musí přizpůsobovat poptávce a trhu. "Na Putování po Blatnických búdách začalo pár vinařů růžové rozlévat asi před třemi lety. Nyní ho nabízejí už dvě třetiny těch, kteří se do akce zapojují. Oblíbili si ho i sami vinaři," doplnil Hanák. Podle něj po růžovém vínu sáhnou nejčastěji mladí. Ti na něj narazili často při letních dovolených a zvyk vychutnat si skleničku svěžího vína si dovezli z Francie, Itálie nebo Řecka.

Rosé nabízí kromě vinařů i velké obchodní řetězce. "V nabídce máme přibližně pětapadesát procent tuzemských a pětačtyřicet procent zahraničních vín. Zákazníci, kteří preferují své oblíbené značky, nakupují vína, na která jsou zvyklí. Ovšem stále více zákazníků zkouší novinky," informoval mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl.(ZUZANA ČERNÁ)Foto: RŮŽOVÉ. Mutěnický vinař Vladimír Trávník byl jedním z prvních, kteří v Mutěnicích začali s výrobou růžového vína.

Foto: Deník/Zuzana Černá

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína