Moravská vína už mají ve Francii své fanoušky mezi odborníky, letos vyhrálo bio víno!

Tisková zpráva

V Českém centru v Paříži proběhl 23. 3. 2011 již 8. ročník vinařské soutěže Svátky jara, pořádané Asociací sommeliérů České republiky a Projektem Austerlitz s finanční podporou Vinařského fondu České republiky, za spolupráce francouzské Academie du vin, Asociace sommelierů Francie a Moravské banky vín. Nad akcí převzal záštitu velvyslanec Stálého zastoupení České republiky při OECD, pan Karel Dyba. Následující den, proběhla prezentace moravských vín v centrále OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), v Paříži, kde naše vína ochutnali představitelé diplomatického sboru z více než dvaceti zemí.

Jako člen poroty se letos již podruhé zúčastnil m.j. i generální sekretář O.I.V. (Mezinárodní organizace pro víno a vinnou révu) Yann Juban, který se v minulých letech účastnil jako pozorovatel. Předsedou poroty byl již tradičně sommelier Jean Michel Deluc, ředitel Academie du vin a zasedli v ní také zástupci spolupořádající organizace Martin Pastyřík, prezident Asociace sommeliérů ČR a viceprezidenti asociace Ivo Dvořák a Libor Nazarčuk, spolu s dalšími sommeliery z Francie.

Porota zasedla letos ve složení:
Jean Michel Deluc Master Sommelier
Catherine Angelasto Sommelier a Conference Master
Antoine Petrus Sommelier a držitel titulu nejlepší mladý sommelier Francie
Maryse Sargis novinářka, píšící m.j. pro Gault& Millau Magazine a 60 Millions de Consommateur
Yann Juban - generální sekretář O.I.V. Mezinárodní organizace pro víno a révu
Martin Pastyřík prezident asociace sommelierů ČR
Ivo Dvořák vice prezident asociace sommelierů ČR
Libor Nazarčuk vice prezident asociace sommelierů ČR

Do soutěže bylo předvybráno rekordních 67 vzorků z 15 vinařství. Zúčastněná vína jsou automaticky nominována na mezinárodní výstavu Grand Prix Austerlitz, která proběhne v srpnu ve Slavkově u Brna v rámci Napoleonských dní. Výsledky soutěže jsou zajímavým vodítkem a zdrojem informací pro zúčastněné vinaře, kteří se mohou dozvědět o pohledu špičkových odborníků na jejich produkci. Mohou je také využít při marketingu a prezentacích svých vín u nás i v zahraničí. Předseda poroty Jean Michel Deluc zhodnotil naše vína takto „Moravská vína potvrzují růst kvality, což je již tradice, osobitý charakter a rozhodně se řadí k evropské špičce. U červených vín je vidět pozitivní vývoj, ale preferuji Vaše vína bílá. Letos se vidíme po osmé a mohu říct, že Vaše vína řadím ke špičce. Těším se na další rok, co nám přivezete. Musím ještě zmínit slámová vína, u nich jsem velmi dlouho váhal, kterému dám nejvíc bodů, jsou úžasná. Yann Juban z O.I.V. jednoznačně fandí slámovým vínům, která jsou podle něj po všech stránkách fantastická. Letos mu zachutnala i Pálava. Martin Pastyřík říká: „Musím říct, že mne příjemně překvapil zájem vinařů. 67 vzorků, museli jsme i odmítat zájemce. Jsem velmi hrdý, když mohu poslouchat od svých zahraničních kolegů tak lichotivá hodnocení. Naši vinaři jsou jistě na správné cestě“. Libor Nazarčuk dodal: „Jsem rád, že tato již tradiční akce má i konkrétní obchodní výsledek. V nabídce dvou vyhlášených pařížských restaurací již mají v nabídce celkem 3 druhy našich moravských slámových vín, která uspěla na této přehlídce v minulých ročnících. Každoročně mě překvapuje, jak hluboké znalosti mají moji francouzští kolegové o moravských vínech. S několika z nich jsme se předběžně dohodli, že k nám přijedou, protože projevili velký zájem navštívit některá jihomoravská vinařství.“

Paní Sargis, byla víny nadšena a hned druhý den zveřejnila na svém blogu poměrně rozsáhlou reportáž s hodnocením.

Výsledky:
Vítězná vína podle kategorií
kategorie odrůda/značka přívlastek ročník vinařství podoblast
bílá vína Ryzlink rýnský pozdní sběr 2007 Kolby Pouzdřany Mikulovská/Pouzdřany/Kolby
Červená vína Rulandské modré výběr z hroznů 2006 Vinné sklepy Valtice Mikulovská/Novosedly
růžová vína André Rosé pozdní sběr 2010 Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice Velkopavlovická/Velké Pavlovice
sladká vína Pálava bio slámové 2009 Josef Abrle Pollau, Pavlov Mikulovská/Pavlov

Absolutním vítězem se stalo slámové víno Pálava bio, vinařství Josef Abrle Pollau, Pavlov

Kontakt:

Miroslav Jandora – AusterlitzPro, Asociace sommelierů ČR
mjandora@austerlitz.org, mobil:+420602500870

{fotogalerie foto_aktuality_2044}

Soubory ke stažení

Tisková zpráva
doc, 140288

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína