Víno z Česka? Nemusíme se za nic stydět

Hospodářské noviny, 21.7.2010

Odpovědět na otázku, zda jsou vína z Česka konkurenceschopná vůči vínům ze zahraničí, není lehké. Určitě jsou na vysoké úrovni, vyhrávají nebo získávají medaile na tuzemských, a co je ještě důležitější, i na zahraničních soutěžích vín.

Odpovědět na otázku, zda jsou vína z Česka konkurenceschopná vůči vínům ze zahraničí, není lehké. Určitě jsou na vysoké úrovni, vyhrávají nebo získávají medaile na tuzemských, a co je ještě důležitější, i na zahraničních soutěžích vín.



Naši vinaři vyjeli konečně za poznáním do zahraničí. Zjistili, jaké jsou moderní způsoby pěstování révy, zpracování hroznů a výroby vína a vyvodili z toho důsledky. Dali si práci s rozborem půdy ve vinohradech, který je nezbytný pro výběr vhodných odrůd, zmodernizovali výrobu a někteří dokonce postavili nová, krásná a moderní vinařství.



Hlavně ale začali naslouchat lidem, kteří jejich víno prodávají, ať již jsou to obchodníci, someliéři nebo konzumenti. Už nemají názor, že 'takhle víno dělal můj otec, jeho otec a otec jeho otce, takže musí být dobré a jestli vám nechutná, pak tomu nerozumíte'.



Toto je ale jen jedna skupina našich vinařů, kteří se s vínem mazlí. Právě jejich vína dokážou ustát zahraniční konkurenci, i když nebudou patřit k těm nejlevnějším na trhu.



A pak je druhá skupina. Pěstování hroznů a výroba vína je pro ně jen obchod. Může jít o malovýrobce, kteří stále ještě vyrábějí 'vína pro Pražáky'. Těm ještě nedošlo, že mnozí jejich klienti jsou vzdělaní, za vínem cestují a ochutnávají jej při každé příležitosti. Ale jsou to i někteří velkovýrobci, kterým jde hlavně o cenu. Jenže z nekvalitních hroznů dobré víno neudělá ani Pánbůh, na řadu tak musí přijít blyštivá etiketa nebo láhev. Tahle vína ale nemají 'duši'.



Většina výrobců umí udělat víno, které je naprosto konkurenceschopné ve srovnání se zahraničím. Hlavně pro výrobu bílých a růžových vín máme ideální podmínky díky tomu, že se u nás střídají teplé dny a studené noci. To má pozitivní vliv na tvorbu aromatických látek a příjemně křupavé kyselinky v hroznu. A naše přírodně sladká vína patří k jedněm z nejlepších na světě.



Měli bychom být ale patrioti a pít naše vína, ať už jsou z Čech nebo z Moravy. Nebojme se sáhnout i po dražších. Vyplatí se to.



50 nejlepších receptů a vín

čtěte v dnešním Magazínu IN



Jakub Král

Someliér, Dům vína U Závoje

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína