Původ vína lze snadno a rychle ověřit

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství na Dni vín z České republiky v rámci 13. mezinárodního veletrhu Víno&Destiláty představí portály www.puvodvina.cz a www.zatridenivina.cz.

Na těchto webových adresách si mohou všichni konzumenti vína ověřit kvalitu a původ tuzemských zatříděných vín. Jedná se vůbec o první takový projekt ochrany spotřebitele v Evropské unii. Ministerstvo zemědělství spolupracuje na projektu zatřídění vín s technologickým dodavatelem Registru vinic, společností CCV Informační systémy.

Vína z Moravy i Čech jsou vyhledávána milovníky kvalitních vín. Spotřebitelé doma i ve světě se nyní mohou navíc spolehnout na původ a kvalitu tuzemských vín, která byla zatříděna podle zákona o vinohradnictví a vinařství. Svůj podíl na tom mají také informační technologie, které pomáhají bránit falšování vína. „Díky Registru vinic může každý spotřebitel svůj zážitek z vína umocnit vědomím jistoty, že hrozny uvedené odrůdy pochází z míst, která jsou na etiketách uvedena,“ řekl ministr zemědělství Jakub Šebesta a dodal „Ochrana spotřebitele je pro nás velmi důležitá a proto jsme tuto službu připravili.“

Pro koncového spotřebitele nese Registr vinic jasnou a srozumitelnou informaci - existuje totiž možnost si zde kdykoli on-line ověřit, zda informace na etiketě vína, které koupil, skutečně kvalitou a původem souhlasí, tedy zda se jedná o zatříděné víno certifikované Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) nebo zatříděné privátními subjekty, kterým ministerstvo zemědělství povolilo přiznávat označení VOC (vína originální certifikace). Jedinou podmínkou je ročník 2008 nebo mladší. Existence Registru vinic je dána zákonem č. 321/2004 Sb. o vinohradnictví a vinařství a jeho správcem je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Zatřídění vína vyrobeného z vinných hroznů vypěstovaných na území České republiky je definováno uvedeným zákonem. Žádost o zatřídění vína musí před jeho uvedením do oběhu podat výrobce vždy na celou šarži vyrobeného vína. Před podáním žádosti o zatřídění vína výrobce požádá SZPI o odběr vzorků vína, které budou užity pro rozbor vína akreditovanou nebo pověřenou laboratoří, smyslové hodnocení vína a pro uchování vzorku vína.

Formulář na www.puvodvina.cz umožňuje on-line hledání v zatříděných vínech, které uskutečnila SZPI nebo ve vínech originální certifikace (VOC), které zatřídily privátní subjekty na základě povolení ministerstva zemědělství. Hledanými parametry jsou:

· ročník hledaného vína (je možné zadat rok 2008 a mladší)

· odrůda vína (stačí zadat jen část názvu odrůdy)

· certifikace (možnost vybrat organizaci, která víno certifikovala)

· evidenční číslo jakosti, kód zatřídění

· výrobce vína

· číslo šarže výrobce

· vinařská oblast

· vinařská podoblast

Legislativa Evropské unie stanovila společné parametry ochrany společného trhu, ale v českém případě se spuštěním projektu dostáváme na špici v ochraně kvality tuzemské produkce. Jedná se totiž o první podobný projekt ochrany spotřebitele realizovaný v zemích Evropské unie.

Ať již se spotřebitel rozhodne dané víno ověřit podle jakýchkoli parametrů, výsledek by měl být vždy stejný a měl by potvrdit nebo vyvrátit původ a kvalitu příslušné lahve vína. Pro každého, kdo má přístup k internetu, je tak nyní k dispozici rychlý a jednoduchý nástroj, který umožňuje zkontrolovat počínaje rokem 2008 doslova každou láhev moravského a českého vína, jejichž výrobci podle zákona zažádali o zatřídění svého vína a přináší tak jejich konzumentům jistotu kvality.

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína