Letošní dlouhá zima vinohrady na Mělnicku nepoškodila

Mělnický deník, 6.4.2010

Mělnicko - Letošní dlouhá zima vinohrady na Mělnicku nepoškodila.Apokud ano, tak jen pár keřů .

Podle vedoucího vinařství mělnické zahradnické školy Vojtěcha Kušiny by silné mrazy kolem dvaadvaceti stupňů, které v zimě uhodily, neměly keřům vinné révy uškodit.

'Horší by bylo, kdyby zůstal mráz takzvaně viset a nestekl by pryč. Z toho důvodu se také vinohrady sázejí na svazích, aby při výraznější zimě mráz stekl po nich dolů,' vysvětlil vinař, který působí ve školním vinařství už čtyřiadvacet let.

Na dvaceti hektarech vinic školního statku se zaměstnanci s nůžkami v rukách pohybují od loňského prosince. 'Do vinohradu se musí zasáhnout už v zimě, protože jinak bychom všechny keře zvládli v krátké předjarní době jen stěží ořezat,' poznamenal Vojtěch Kušina a dodal, že réva by měla být ořezána do doby, než začne nejvíce plakat, to znamená, než z řezných ran vytéká míza.

Po řezu vinaři opravují opory a drátěnky, ke kterým hlavní tažně révy vyvážou. 'Mezi další jarní práce patří ošetření mladiny a podsadeb a průběžné vyvazování tažňů. Potom je nutné provést chemickou ochranu proti roztočům,' připomněl Kušina.

Choroby révy v loňském roce vinaře trápily. 'V posledních letech se potýkáme s výskytem padlí révového a v pozdních měsících se vyskytuje plíseň šedá. Když ale pominu, že nás na dvou hektarech postihlo právě padlí, tak byl loňský ročník na kvalitu hroznů dobrý, přesto jsme však sklidili zhruba o třetinu méně. Rok 2009 byl obzvlášť pěkný na červená vína, u nás pěstujeme Svatovavřinecké,' řekl vinař, podle něhož by se letošní sklizeň mohla vydařit. Záleží však na teplotním souhrnu během vegetace a slunečném podzimu pro dozrávání.(JIŘÍ ŘÍHA)---Vojtěch KušinaPochází z Hořína, nyní žije ve Klích, kde má u domku vlastní vinici. Po vystudování mělnické zahradnické školy pracoval na karlštejnských vinohradech, odkud přešel do Státního statku v Mělníku. Ve vinařství školního statku pracuje od roku 1986. Mezi jeho koníčky patří vedle vinařství také včelařství a zahrada.Foto - VE VINAŘSTVÍ zahradnické školy pracuje Vojtěch Kušina už čtyřiadvacet let.

Foto - Deník/Jiří Říha

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína