Svatomartinské víno na náš trh dorazí již za měsíc

Tisková zpráva, VF, NVC, Omnimedia

Vinaři letos očekávají úrodu, která díky kvalitě svých hroznů dává předpoklad pro vynikající ročník. Odhaduje se, že na trh doputuje 800 až 900 tisíc lahví Svatomartinského vína, přičemž minulý rok bylo do oběhu uvedeno 700 tisíc lahví.

„Svatomartinské víno budeme letos 11. listopadu otevírat už popáté. Každým rokem přitom získává větší oblibu,“ komentuje ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec. „Spotřebitelé už tuto značku vnímají jako záruku kvalitních a ověřených mladých vín, která prošla kontrolním výběrem. Když jsme značku Svatomartinské poprvé uváděli na trh, přihlásilo se 36 vinařství. V loňském roce to bylo už 86 vinařství. Letos by do prodeje mělo jít 800 až 900 tisíc lahví vína a očekáváme, že počet vzorků přesáhne 200 kusů, “ doplňuje Machovec.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Značku „Svatomartinské“ mohou nést vína vyráběná z těchto odrůd:

• bílé víno – odrůdy: Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané;
typová charakteristika: příjemné, vyrovnané, svěží ovocité, suché víno
• růžové víno a claret – odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké;
typová charakteristika: příjemné, dobře pitelné ovocité suché víno
• červené víno - odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké;
typová charakteristika: hladké sametové suché víno, odbourané kyseliny, případně karbonická macerace

„Tyto odrůdy byly pro značku Svatomartinského vybrány proto, že v našich podmínkách dozrávají dříve, a nabízejí tak potřebnou vysokou kvalitu hroznů,“ říká Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které uvedení mladých martinských vín na domácí trh koordinuje. „Zárukou kvality, která zákazníka zajímá nejvíc je, že před uvedením na trh musí být každé víno posouzeno nezávislou komisí. Ta zhodnotí, zda senzorické parametry vína odpovídají požadované charakteristice. Letos bude komise zasedat ve dnech 20. a 29. října,“ doplňuje Krška. Označení Svatomartinské tak mohou nést pouze vína, která splní všechna požadovaná kritéria. Mezi Svatomartinskými víny je možno nalézt jak vína z jedné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd.

Vinaři navíc očekávají, že letošní ročník bude i přes menší výnosy výjimečně kvalitní. „Kvalitu vína není zatím možno hodnotit, ale prakticky všechny cukernatosti hroznů se sklízejí v kvalitě přívlastkových hroznů a vinaři hlásí také dostatečné množství kyselin. To dává předpoklad, že vína budou plná, ale také svěží, a to díky přítomným kyselinkám,“ přibližuje očekávání vinařů Ing. Martin Půček, tajemník Svazu vinařů České republiky.

První otevírání láhví nového „Svatomartinského“ proběhne jako každý rok na Martina 11. listopadu v 11 hod. na slavnostních akcích na Moravě, v Čechách a samozřejmě ve vinotékách a restauracích po celé zemi.Více v tiskové zprávě (ke stažení)

Podívejte se na kalendář vinařských akcí

Další informace také na www.svatomartinskevino.cz

Seznam vinařů a vín, které mohou užívat známku "Svatomartinské 2009" bude zveřejněn 30. října 2009.

{fotogalerie foto_aktuality_1620}

Soubory ke stažení

Tisková zpráva (doc)
doc, 86528

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína