Povinnost podání prohlášení o zásobách

Aktualizováno - přidán seznam kontaktů agentury pro zemědělství a venkov

Vážení vinaři, vinohradníci a zástupci vinařské veřejnosti,
dovolte, abychom Vám k přání hezkého léta připojili informace, které řada z Vás jistě shledá jako užitečné. Jak zřejmě víte, že většina z Vás má aktuální povinnost podat prohlášení o zásobách, které skladujete ke dni 31. 7. 2009.

Povinné prohlášení o zásobách je stanoveno v zákoně 321/2004 Sb. o vinohradnictví a vinařství. Zákon uvádí, že, s výjimkou maloobchodníka a konečného spotřebitele, je povinen každý rok odevzdat prohlášení o zásobách hroznového moštu, zahuštěného hroznového moštu, rektifikovaného moštového koncentrátu a vína, které skladuje k 31. červenci. Vyplnění prohlášení o zásobách je nejen plněním zákonné povinnosti, ale také je nezbytnou podmínkou pro každého úspěšného uchazeče o dotační podporu na restrukturalizaci a přeměnu vinic. Dotační podpora bude odepřena, pokud svou povinnost nesplníte včas. Jste-li tedy osobou povinnou podat prohlášení, máte možnost tak učinit do termínu 10. 9. 2009.

S ohledem na význam tohoto prohlášení pro Vás v letošním roce bylo připraveno podstatné usnadnění možnosti podávat prohlášení o zásobách elektronicky přes Portál farmáře (www.farmar.eu) z pohodlí Vašeho domova bez zbytečného papírování, cesty na úřad a na poštu.

V čem je elektronické podání prohlášení o zásobách dostupnější?

Prohlášení o zásobách bylo možné podávat také v loňském roce elektronicky, ale pouze s elektronickým podpisem. Nyní máte možnost jednoduše vyplnit formulář, tedy podat platné elektronické prohlášení bez nutnosti vyřizování elektronického podpisu. Pro identifikaci uživatele postačí Vaše přihlašovací jméno a heslo - tyto identifikační údaje slouží již dnes řadě z Vás pro přístup do zabezpečené části Portálu farmáře. Získání přístupu je bezplatné. Portál farmáře Vám tak nabízí další zjednodušení komunikace s naším úřadem.

Jak konkrétně postupovat?

Jste-li osobou povinnou podat prohlášení, učiňte tak, prosím, do termínu 10. 9. 2009, a to prostřednictvím Portálu farmáře na www.farmar.eu po přihlášení (zadáte login a heslo), kliknout na tlačítko „Registr vinic“, vybrat „Elektronická podání prohlášení“, vyplnit formulář a již jen kliknout na tlačítko “Odeslat prohlášení”.

(Nebo vyplněním papírového formuláře, který si stáhnete z www.farmar.eu, vytisknete a zašlete poštou na adresu úřadu. Nebo vyplněním papírového formuláře, pro který ovšem musíte vážit cestu na úřad, kde jej dostanete, a zasláním poštou na adresu úřadu.)

UKZÚZ doporučuje naučit se využívat právě první možnost, tedy elektronické vyplnění a odeslání formuláře přes Portál farmáře, které znamená nejen významné úspory času a práce na straně Vaší i na straně úřadu. Posuďte sami následující desatero výhod elektronického podání:

1. Neomezují Vás při kontaktu s úřadem žádné fronty, můžete podávat kdykoli, o víkendu nebo v noci
2. Na Portálu farmáře máte možnost kdykoli dohledat, že Vaše povinnost byla splněna
3. Formulář si můžete vytisknout, kdykoli jej potřebujete
4. Elektronické podání je bezpečnější cesta, neriskujete ztrátu dokumentu poštou
5. Šetříte práci sobě i pracovníkům úřadu o zbytečné papírování
6. Šetříte peníze na poštovném a dopravě
7. Šetříte čas
8. Šetříte papír
9. Svou schopnost elektronicky podávat využijete také při dalších prohlášeních
10. Nikdy to nebylo tak jednoduché

Nemáte-li login a přístupové heslo na Portál farmáře? Potom se nevyhnete jedné cestě, přístup na Portál farmáře si můžete bezplatně nechat zřídit na nejbližší Agentuře pro zemědělství a venkov. Jednou získané přístupové údaje není třeba každoročně obnovovat, budou Vám stále sloužit do dalších let.

Přejeme Vám hezký den, s pozdravem Marie Nesnídalová, ÚKZÚZ

Soubory ke stažení

Kontakty na agentrury pro zemědělství a venkov (xls)
xls, 82432

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína