Vinařský Wimbledon začíná

Mladá fronta Dnes, 25.3.2009

Valtice - Španělská konírna valtického zámku už schraňuje exkluzivní vinný poklad. Tvoří ho 950 vzorků vín, které se budou ucházet o medaile prestižní výstavy. Na dvaačtyřicátý ročník Valtických vinných trhů je sem přivezlo téměř sto padesát vinařských firem a obchodních společností.

'Je to víc než vloni, tehdy se přihlásilo o sedmdesát vzorků méně,' porovnává Jan Otáhal ze společnosti Valtické vinné trhy.

Na přísné hodnocení se sejdou odborní degustátoři v polovině dubna. Vítěze vyberou v degustačním sále Národního vinařského centra. Veřejnost bude moci jejich hodnocení porovnat 8. a 9. května, kdy se brány Valtických vinných trhů otevřou k tradiční degustaci.

Do soutěže je možno přihlásit vína ročníku 2008 a starší.

'Konzumenti dobrého vína získají přehled o novém ročníku vín, která půjdou na trh. Proto je každoročně velký zájem jak o účast v soutěži, tak i o ochutnání vín v zámeckém areálu,' poznamenal Otáhal. Soutěže se účastní jen profesionální vinaři. Valtické vinné trhy jsou nominační výstavou pro Salon vín České republiky, která je nejvyšší soutěží u nás. Sto nejlepších vín pak mohou lidé ochutnávat ve sklepních prostorách zámku Valtice. Obě soutěže jsou zastřešeny Vinařským fondem.

'Cílem je odborně posoudit vína z různých vinařských oblastí a podpořit výrobu a prodej co nejkvalitnějších vín,' přiblížil význam soutěže Otáhal.

Podle něj si Valtické vinné trhy získaly za více než čtyřicet ročníků takovou pověst, že účast na nich znamená pro vinaře velkou prestiž a případný úspěch snese srovnání se ziskem medaile na tenisovém Wimbledonu. Mezi loňskými vítězi uspělo nejlépe víno Chardonnay ze společnosti Víno Mikulov, za nejlepší červené víno rozhodčí označili Cabernet Moravia z rodinného vinařství Sedlák z Velkých Bílovic.

Zahraniční konkurenci vévodilo Veltlínské zelené od Rudiho Woditschky z rakouského Herrnbaumgartenu.* Valtické vinné trhy

prestižní vinařská výstava

- poprvé se soutěž konala

v roce 1967

- letos přihlásili vinaři

950 vzorků vín

- odborná komise vybere

vítěze 14. až 17. dubna

- otevřeno pro veřejnost

bude 8. a 9. květnaRegionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní MoravaVinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína