Čeští fotbalisté mají na Euru víno z Novosedel

Nový život, 12.6.2008

Čím budou čeští fotbalisté zapíjet radost či žal? Vínem z Novosedel. I když vzhledem k poměrně přísné životosprávě reprezentantů vína z Vinofolu ocení spíše jejich blízcí spolupracovníci a fanoušci. Nic to ovšem nemění na tom, že se novosedelské vinařství stalo oficiálním dodavatelem vín české fotbalové reprezentaci na Euro.

'Ano, je to tak. Co se týče vína, jsme pro českou fotbalovou reprezentaci výhradním dodavatelem. Do Seefeldu už jsme poslali šest set lahví vyrobených speciálně pro tuto příležitost,' potvrzuje jeden ze dvou majitelů vinařství Vinofol Pavel Foltýn.

Novosedelská firma připravila pro český tým na každé utkání základní skupiny dvě odrůdy. Na Švýcarsko tak nastoupil v zádech s loňským pozdněsběrovým Merlotem a Sauvignonem, výběrem z hroznů. Ve včerejším boji s Portugalskem doprovodil fotbalisty Tramín červený, výběr z bobulí a Rulandské modré, klaret, pozdní sběr. Na Turky pak půjdeme s pozdněsběrovým Cabernetem Sauvignon a Chardonnay, výběr z hroznů, ročník 2006.

'Na každé láhvi je kromě etikety našeho vinařství i znak ČMFS, vlajky obou zemí, místo konání zápasu a také datum. Šest lahví tvoří ucelenou kolekci. Vyrobili jsme jich jen omezené množství, aby měly sběratelskou hodnotu, asi pět set lahví od každé odrůdy,' říká Foltýn, který dříve sám fotbal aktivně hrál.

To je také jeden z důvodů, proč jej napadlo oslovit fotbalový svaz s nápadem na reprezentační víno. 'Už jsem to nosil v hlavě nějakou dobu. Na veletrhu v Praze jsme nápad vyrobit speciální víno k Euru nabídli fotbalovému svazu a jim se to zalíbilo,' vrací se sedmatřicetiletý muž zpátky.

Nyní ve Švýcarsku fandí české reprezentaci. 'Doufám, že domů se budu vracet co nejpozději. Nejlepší by to bylo až po vyhraném finále,' naznačuje novosedelský vinař. 'Když postoupíme, jsme připraveni natisknout nové etikety a dodat další vína. Hodně by ale záleželo na tom, kdy bychom znali jméno soupeře a kolik bychom na to měli času,' přiznává možné problémy při výrobě postupových vín.

Novosedelská firma, která na Břeclavsku hospodaří na téměř sto hektarech vinic, se ale nestala partnerem českých fotbalistů jen na letošní Euro. Smlouvu podepsala až do roku 2010, takže by fotbalisty zásobila vínem i v případě jejich postupu na mistrovství světa v Jižní Africe.


MICHAL ŠUPÁLEK

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína