Břeclavan jede na sommeliérské Euro

Mladá fronta Dnes, 17.5.2008

Břeclav - Vůbec poprvé bude mít Morava svého zástupce na mistrovství Evropy sommeliérů. S nejlepšími odborníky na víno, nápoje a gastronomii na starém kontinentě poměří své znalosti i Libor Nazarčuk z Břeclavi.

Má za sebou víc než dva roky náročné přípravy na soutěž, která se letos poprvé koná mimo Francii -v bulharské Sofii.

Do první disciplíny se zapojuje už dnes ráno. 'Soutěž začíná testem. Nezáleží jen na znalostech o víně, ale i o dalších nápojích, jako je káva, čaj, pivo, likéry, destiláty nebo minerální vody. Soutěžící se musí vyznat i v sýrech, doutnících, čokoládě a mnohém dalším,' vysvětluje Nazarčuk.

Druhou disciplínou je degustace vín, likérů a destilátů a jejich písemný i ústní popis. Právě tato disciplína je v soutěži nejdůležitější. A k mistrovství v této oblasti se člověk musí skutečně 'propít'.

Břeclavský degustátor denně pracuje spíš s moravskými víny. Ta se však na mistrovství Evropy patrně neobjeví. 'Proto jsem mnohem intenzivněji prochutnával zahraniční vína i destiláty a likéry. Absolvoval jsem i speciální degustace bulharských vín, protože se dá předpokládat, že se v soutěži objeví,' naznačuje, jakou taktiku přípravy na mistrovství zvolil.

Podle něj se v soutěžních degustacích objevují největší světová vína. 'Většina sommeliérů se s těmito víny setkává běžně ve své práci, ale já zas tak často tato vína, jejichž ceny se pohybují od desítek po stovky eur, neotevírám ani nedegustuji,' vysvětluje.

Na soutěž se ale musel seznámit i s těmito víny. Příprava proto byla časově i finančně velmi náročná. 'Na degustace těchto vín musím totiž cestovat nejblíže do Prahy nebo do Francie, případně na některé světové veletrhy v Německu, Francii nebo Itálii,' vyjmenovává sommeliér, který se na předloňském mistrovství světa dostal mezi semifinalisty. Ana evropský šampionát jede potvrdit, že patří mezi degustátorskou špičku starého kontinentu.

Ukázat své znalosti bude muset i v disciplínách, mezi nimiž je harmonie vína a jídla, servis vín, doutníků a počítačový test.

S odbornými knížkami o víně a gastronomii a zápisky z kurzu zaměřeného na kávu odcestoval včera do bulharské Sofie. Soutěž tu začíná už dnes, finále je na programu v pondělí.

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína