Moravský sekt leží na dně moří

Lidové noviny, 17.3.2008

BRNO Moravský sekt lze najít pod hladinou moří, oceánů i jezer. Nezůstal tam však v potopených lodích, ukládají ho tam pro své kolegy jihomoravští potápěči.

U každé lahve je vodotěsná ampulka s pergamenem a instrukcemi pro nálezce v několika světových jazycích. 'Zatím jsme na dna různých moří a jezer v Evropě uložili kolem šedesáti lahví a asi polovina z nich už byla objevena,' řekl potápěčský instruktor Arnošt Růžička, který se na akci podílí. Zatím poslední lahve na seznam přibyly na sklonku minulého roku ve francouzské Provence. Tady ale putovaly do lodí - dvě z nich jsou uloženy ve vracích potopené lodi Donátor a v ponorce La Rubis. Třetí skrýš je unikátní v tom, že se nachází dva metry nad mořskou hladinou v jeskyni, která je ale přístupná jen z moře.

S nápadem ukládání lahví sektu na dna moří a jezer přišli jihomoravští potápěči na přelomu tisíciletí. Navázali na akci Vinných sklepů Lechovice, které v roce 2000 uložily na dno Vranovské přehrady k ročnímu zrání 900 lahví sektu. Počet lahví měl připomenout dobu od první zmínky o Vranově nad Dyjí a každý rok se jejich počet o jednu láhev zvětšuje. Víno, které na dně zraje při teplotě pět stupňů Celsia a tlaku pěti atmosfér, má prý bohatší perlení a lepší chuť i vůni.

Hloubka úkrytů v mořích a jezerech se pohybuje od pěti až do padesáti metrů. Přehled aktuálních lokalit ukrývajících šumivý nápoj je uveden na internetových stránkách www.vslechovice.cz.

čtk

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína