Sklenka vína denně zlepšuje paměť

Novinky.cz, 29.9.2007

Pokud si člověk dopřeje denně maximálně jednu či dvě sklenky vína, pak může podle novozélandských odborníků zlepšit svou paměť.

Experti z Aucklandské univerzity navíc tvrdí, že mírná konzumace vína může pomoci lidem s Alzheimerovou chorobou. Na druhou stranu podle lékařů Maggie Kalevové a Matthew During tvrdí pravidelná a nadměrná konzumace alkoholu může nevratně ničit mozkové buňky.

29.9. 2007 08:05

AUCKLAND - "Nízká hladina alkoholu podporuje neutrální paměť, jako je zapamatování si věcí. Na druhou stranu jsme, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, také zjistili, že nadměrná konzumace alkoholu podporuje vzpomínky vysoce emocionálního rázu, což znamená, že heslo ´pij, abys zapomněl´ je naprosto neplatné. Náš výzkum naznačuje, že nadměrná konzumace alkoholu posiluje negativní vzpomínky," řekla doktorka Kalevová.

Novozélandští odborníci tvrdí, že cesty a procesy, jimiž je paměť vytvářena a jsou v ní informace ukládány, jsou zatím nejasné. Ale klíčovou roli v procesu hrají receptory NMDA, které jsou vůči alkoholu citlivé.

"Použitím těchto poznatků můžeme pomoci při léčbě poruch paměti, jako je Alzheimerova choroba a další druhy demence," věří Kalevová.Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína