Jediná vinice na Vysočině se může pochlubit naučnou stezkou

Třebíčský deník, 23.8.2007

Vinohrad sice miluje slunce, ale ještě více miluje stín svého vinohradníka.

Toto výstižné motto si vzala za své jediná vinice na Vysočině v Kojeticích u Třebíče.

Vinařské a kulturní centrum Sádek se rozkládá pod hradem Sádek.

Svojí plochou zabírá tři hektary s asi sedmi tisíci keři vinné révy v nadmořské výšce bez mála čtyři sta metrů. Z nejznámějších odrůd se na zdejších kopcích pěstují Chardonnay, Portugal, Rulandské bílé, Veltlínské zelené nebo Ryzlink rýnský a další.

Vinaři mohou návštěvníkům nabídnout také nové víno Hrabě Chorinski - barrique, jehož název vznikl po posledním majiteli sádeckého panství hraběti Chorinském. Jedná se o červené suché víno odrůdy Cabernet Sauvignon.

Naprostou novinkou a raritou na celé vinařské Moravě je jediná vinařská naučná stezka, nejen pro milovníky vína. 'Budovali j sme j i asi tři roky a zájem o ni je hlavně o prázdninách opravdu veliký. Hlásí se nám dokonce zájezdy ze zahraničí,' pochvaluje si zakladatel vinice Lubomír Lampíř.

Stezka se nachází na jižním svahu sádeckého zámku a její počátek je pod agátovými pergolami, na kterých je vyvedeno čtyřicet různých odrůd révy. Jsou barevně zobrazeny a popsány.

Téměř dvoukilomerové putování za vínem, během něhož uvidíte různé typy řezů a vedení vinné révy, je zakončeno odměnou ve formě degustace místních vín. Na tuto stezku je však třeba se předem objednat. 'Vinici jsem založil před dvaceti lety. Začátky nebyly jednoduché, ale úsilí se vyplatilo,' dodal spokojený Lampíř.

Viničná trať Sádek patří do Sdružení vinařských obcí Znojemska a pro svoji vinařskou historii je zařazena do vinařských obcí.

Součástí celé vinice je také příjemný hotel s restaurací, vinné sklepy, bohatá vinotéka, amfiteátr a přírodní park, který láká k procházkám.


PAVLA KRČÁLOVÁ

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína