Slavnosti vína lákají do Mikulova

Jihomoravský Mikulov je historickým městem s řadou památek a nádhernou okolní přírodou. Více lákadel si snad zvídavý turista nemůže ani přát. A přesto tu jsou. V průběhu roku se ve městě na samém jihu naší republiky koná několik velmi atraktivních akcí. Jednou z nich je Pálavské vinobraní – každoroční oslava sklizně hroznů s velmi dlouhou tradicí a bohatým programem.

Pálavské vinobraní je pro většinu vinařů zahájením sklizně. Podobně jako v uplynulých letech bude i tentokrát trvat celé tři dny. Mikulov ožije veselicemi v pátek 7. září a s posledními návštěvníky se rozloučí o dva dny později. Tradiční oslavy vína mají v regionu tradici dlouhou na dvě stě let a novodobá historie vinobraní se počítá od roku 1947. Program se z náměstí a zámku postupně rozšířil téměř do celého města, a tak si návštěvníci mohou vybrat, které jeho části se zúčastní.
Zámecký areál se promění v historické řemeslné tržiště s vystoupeními kejklířů, sokolníků a hudbou. Otrlejší povahy se mohou těšit na mučení lapků, čarodějnic a také rytířský turnaj. Na náměstí se budou po celé tři dny střídat povětšinou lidové hudební a divadelní soubory a hudba bude znít i v prostorách amfiteátru, kam organizátoři přizvali i známé hudební skupiny jako je Čechomor, MIG 21 nebo No Name. Městské kino nabídne soudobou českou tvorbu, kromě jiných v předpremiéře i film Jana Hřebejka Medvídek.
Neméně lákavá je i vzpomínka jedné události z mikulovských dějin. Na podzim roku 1403 jednotka zdejších těžkooděnců vysvobodila z vídeňského vězení krále Václava IV. I letos v pátečních večerních hodinách vyrazí z náměstí jednotka těžkooděnců v čele s rytířem Janem z Lichtenštejna do Vídně, aby v sobotu v pravé poledne mohli všichni uvítat na náměstí českého krále Václava IV. s doprovodem. Na královskou družinu navazuje čtyřsetčlenný krojovaný průvod, který tvoří místní a vystupující soubory a spolky. Nebude v něm chybět ani bůh vína Bakchus a alegorické vozy vinařů.
Svůj specializovaný program budou mít v Mikulově i vinaři. Zámecký sál hostí mezinárodní konferenci o ekologickém vinohradnictví nazvanou VINO ENVI Mikulov a probíhat zde bude také vinařská tržnice s doprovodným programem. O zlatý hrozen jižní Moravy – to je název mezinárodní soutěže dechových hudeb, která má v programu vinobraní své tradiční místo. Naopak úplnou novinkou je společný nedělní výstup na Svatý Kopeček, blízký vrch s poutním kostelem svatého Šebestiána.

Program Pálavského vinobraní

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína