Mistry Evropy ve fotbale se stali vinaři České republiky!

To, co se dlouho nepodařilo našim hokejovým ani fotbalovým reprezentantům, zvládli moravští a čeští vinaři. Při své teprve druhé účasti na Mistrovství Evropy ve fotbale vinařů – VINO EURO 2022, navíc na domácí půdě, zvítězil FC Czech Wine Team složený z tuzemských vinařů. Ve finále, které se konalo v sobotu 4. června v Uherském Hradišti, porazil kolegy ze Slovinska 6:1 a získal tak zlaté medaile a titul evropských šampionů.

VINO EURO 2022

Spanilá jízda

Domácí reprezentace prošla turnajem bez zaváhání. Svou základní skupinu vyhrála, když porazila nejprve Maďarsko 3:0, následně Portugalsko 3:1 a nakonec i Rakousko 3:2. Do semifinále tak naši vinaři, doplnění o dvě osobnosti, bývalého útočníka Sparty Praha Davida Lafatu a komentátora Jaromíra Bosáka, postoupili z prvního místa a utkali se s vinaři z Německa. S těmi svedli nejvyrovnanější souboj, kdy po základní hrací době za stavu 0:0 přišly na řadu penalty. Ty zvládl lépe právě český tým a zvítězil v poměru 5:3. Ve finále pak suverénně porazil tým Slovinska 6:1, když zaznamenal hattrick hráč David Michna, který se tak stal zároveň nejlepším střelcem turnaje s 5 góly.

„Podařilo se nám uspořádat skvělou sportovně-společenskou událost, díky které došlo zejména k posílení profesních a profesionálních vazeb mezi vinaři jednotlivých států. To vše zábavnou formou, tedy spojením vína a fotbalu, které je pro někoho možná trochu překvapivé. Jak se ale ukázalo, tak to skvěle funguje. Všichni se dobře bavili a už teď se těší na další ročník. Třešničkou na dortu pak je samozřejmě vítězství našeho týmu, které nás všechny velice potěšilo a já osobně věřím, že ho příště obhájíme,“ řekl Stanislav Tkadlec, prezident reprezentačního výběru FC Czech Wine Team a organizátor VINO EURO 2022 a dodal: „na šampionátu se sešli nejenom šikovní vinaři se skvělými víny, ale i další odborníci z oboru, zejména pedagogové a také na 40 studentů z evropských univerzit, konkrétně z fakult zaměřujících se na vinařství a vinohradnictví. Vzniklo tak mnoho nových a navíc přímých kontaktů pro naše další aktivity. Celkově to také byla skvělá prezentace a propagace moravských a českých vín.“

Další pořadí a ocenění

Na třetím místě se umístil tým Německa, který předvedl senzační obrat v zápase o bronz proti Portugalsku. Po prvním poločase sice prohrával 0:2, ale po přestávce dal čtyři góly Mario Görgen a zajistil tak svému týmu medaili. Pátá skončila Itálie, šesté Rakousko, sedmé Maďarsko a poslední Švýcarsko. Kromě zlatých, stříbrných a bronzových medailí byly uděleny také další ocenění. Nejlepším hráčem turnaje byl zvolen Portugalec Duarte Salazar Leite, nejlepším brankářem za nejméně obdržených branek na turnaji (2) se stal Ital Nicolo Frongillo. Cenu Fair Play za nejméně žlutých karet v turnaji obdržel také domácí tým FC Czech Wine Team a zvláštní cena Fair Play byla udělena týmu ze Švýcarska, který projevil solidaritu a sportovní chování.

VINO EURO 2022

Mezinárodní konference – VINO EDUCA

Mistrovství Evropy ve fotbale vinařů se koná každé dva roky a účastní se ho osm týmů z Evropy. Sedmý ročník hostila od 1. do 4. června Česká republika. Základní skupiny se odehrály ve Znojmě, zápasy o umístění včetně finále pak v Uherském Hradišti. V rámci turnaje se 2. června v Mikulově uskutečnila také mezinárodní konference – VINO EDUCA, která svedla dohromady odborníky z různých evropských zemí, jak z partnerských vinařských či vinohradnických univerzit, tak experty z řad dalších oborů. Tematicky se konference zaměřila na problematiku samoregulace.

VINO EURO 2022 pořádal FC Vinaři České republiky, z. s. ve spolupráci s UENFW – Unií evropských národních fotbalových týmů vinařů a Národního vinařského centra ve Valticích. Generálním partnerem je společnost Agrotec Group. Akce proběhla za podpory Jihomoravského kraje, Vinařského fondu, měst Znojmo, Mikulov a Uherské Hradiště, Svazu vinařů České republiky a Centrály cestovního ruchu Jižní Morava.

Více informací naleznete na www.vinoeuro.com/cs / Facebook / Instagram

Soubory ke stažení

TZ - Mistry Evropy ve fotbale se stali vinaři České republiky!
docx, 157857

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína