Delikatesy nejen na vánoční stůl – ledové a slámové víno

Vánoce jsou nejlepší příležitostí okusit něco slavnostního, co se běžně na naší tabuli nevyskytuje. Ta štědrovečerní by měla být plná vytříbených chutí a vůní, které nám připomenou, o jak vzácný okamžik se jedná. Pro tuto příležitost se výborně hodí ušlechtilá ledová a slámová vína, která mají právě se zimou hodně společného.

Ledové pohlazení

Právě ledová vína s přívlastkem jsou těmi, která na vinicích zůstávají nejdéle, běžně do poloviny prosince, ale ani čekání na mráz až do lednových dní není výjimkou. Musejí totiž pořádně promrznout a to nejméně na -7°C. Odrůdy vybrané pro ledová vína tak musí mít vysokou odolnost proti plísním a schopnost udržet si přirozeně vyšší obsah kyselin. Jsou jimi například Ryzlink rýnský a vlašskýChardonnaySauvignon nebo Veltlínské zelené.

Hrozny se sklízejí v zimě, listují na jaře, ale na slavnostní tabuli se dostanou až dalších několik let po jejich potřebném zrání.

Bobule jsou zmrzlé i při samotném lisování. Cukernatost ledového vína přesahuje 30°NM, což jej předurčuje k roli přírodně sladkého vína, vhodného pro ty nejslavnostnější příležitosti. Při kvašení dojde jen k částečné přeměně cukru na alkohol, takže se ve výsledku jedná o víno velmi sladké. Výlisnost takového vína je navíc velmi nízká, mezi 10 až 15 %, proto jde o vína vzácná a jejich cena bývá vyšší. Prodávají se také v menších lahvích o objemu 0,2 – 0,375 l.

Ledové Vánoce 2020

S příchutí tradice

Vína slámová zase vynikají specifickou vánoční vůní a chutí po medu, rozinkách, citrusovém a kandovaném ovoci. Od ledových se liší technologií výroby. Používají se spíše odrůdy bílých hroznů s cukernatostí vyšší než 21°NM. Vybírají se jen ty nejzdravější bobule, které se ukládají do bedýnek vystlaných měkkou textilií. Bobule se poté dosoušejí na slámě nebo rákosu a to minimálně 3 měsíce, což je období dané vinařským zákonem. Tím se odpaří část vody z bobulí a zvýší se koncentrace cukru, kyselin a dalších minerálů. Získaný mošt musí vykazovat minimálně 27° cukernatosti, ale výjimkou není ani hodnota 36 až 42°!

Hrozny se sklízejí v zimě, listují na jaře, ale na slavnostní tabuli se dostanou až dalších několik let po jejich potřebném zrání. Stejně, jako v případě vín ledových, jde o velmi sladkou, vzácnou a drahou delikatesu, určenou pro zvláštní příležitosti.

Slámové Vánoce 2020

Ten pravý požitek

Servírování ledových a slámových vín má několik specifik. Jakožto přírodně sladká vína jsou vhodná především k moučníkům, salátům, sýrům, ale také jako aperitiv. Podávají se při teplotě 8 - 10° v menších skleničkách ve tvaru zvonku a jsou výbornou tečkou za slavnostním menu!

Moravská a česká ledová či slámová vína patří k opravdovým klenotům. Vánoce a oslava nového roku jsou tak ideální příležitostí pro vychutnání si výjimečného vína a okamžiku ve společností svých nejbližších.

Vinařské novinky do schránky

Každý týden vám pošleme aktuality ze světa vína